Sigorta Analiz – Mersin

Sigorta Gündemi olarak sektörün analizini yapabilmek adına düzenli olarak her ilin ayrı ayrı, sigorta ile ilgili verilerini, o ilin sektör yetkililerinin mesajlarını ve o ilin sektörümüzü ilgilendiren genel bilgilerini sizler için derliyoruz. Bu haftaki ilimiz Mersin

Mersin Sigorta Analizini yaparken yoğun yurtdışı programlarına rağmen veri talebimize anında dönüş yapan TARSİM Genel Müdürü Bekir Engürülü ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özdemir’e,

Elimizde bulunan branşların verileri dışında istediğimiz branşların verilerini büyük bir özveri ve titizlikle bizlere ulaştıran ve analiz serimizin başından beri desteklerini esirgemeyen Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen’e, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı’ya, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Balkır Demirkıran’a, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay’a , Türkiye Sigorta Birliği Kurumsal İletişim Başkanı Melike Gür’e, Oto Sigortaları Bölüm Yöneticisi Begüm Uysal’a, Türkiye Sigorta Birliği Motorlu Taşıtlar ve Deniz Sigortaları Bölümü Uzman Yardımcısı Ezgi Özgür’e, Türkiye Sigorta Birliği Simge Bağcı’ya,

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Sefa Çakır’a ve yönetimine, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Cemil Çaçur’a, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Emel Bildik’e, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Hüseyin Dinler’e, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi Recep Aslan’a, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi Vehbi Kars’a, 

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Ruhi Koçak’a, Tarus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Başkan Yardımcısı Osman İnandıoğlu’na, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Özel Kalem Memuru Behram Burç Derman’a,

Mersin Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Fahrettin Abeş’e

Çağ Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı Başkanı Dilara Demirez’e ve diğer sektör yetkililerine Sigorta Gündemi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Mersin İline Genel Bakış

Klasik devirde Klikya olarak adlandırılan Mersin’in tarihten önceki devirlerden beri önemli bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Sırası ile Hititler, Frigler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar egemenliğinde kalan Bölge, XI. yüzyılda Selçukluların, XV. yüzyılda da Osmanlı İmparatorluğunun hâkimiyetine geçmiştir.

I. Dünya Savaşında İtilaf Devletlerinin işgaline uğrayan Mersin, Millî Mücadele ile 3 Ocak 1922’de tekrar Türk hâkimiyetine girmiştir. 1924 yılında Mersin Adıyla Vilayet olmuş, 1933 yılında da Merkezi Silifke olan İçel ile birleştirilerek İçel adını almıştır. 28 Haziran 2002 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanan 4764 sayılı Kanunla İl’in ismi yeniden Mersin olmuştur.

Mersin, 2022 yılı verilerine göre 1.916 432 nüfuslu, 13 ilçesi, 23 belediyesi, 806 mahallesi bulunan Türkiye’nin 11. büyük ilidir. İlin yüzölçümü 15.853 km² olup 36-37° kuzey enlemleri ve 33-35° doğu boylamları arasında bulunmaktadır. İlin kara sınırı 608 km, deniz sınırı 321 km’dir.
Mersin ve çevresinde, tipik sıcak ve ılıman astropikal iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, oldukça ılık ve yağışlıdır. Ancak yaz aylarında özellikle aşırı nem bunaltıcı olabilmektedir. İl en fazla yağışı Aralık-Ocak döneminde alır. 2001’de yaşanan sel felaketinde 2 gün içerisinde metrekareye 669 kg yağış düşmüştür.

Mersin Türkiye’nin bir çok alanda en gelişmiş illerinden biridir. Bu gelişmenin sebepleri topraklarının verimli olması, sanayi bakımından ileri durumda bulunması, doğal ve yeraltı kaynakları bakımından zengin olması, Mersin limanının faaliyeti ve Mersin petrol rafinerisinin bulunuşudur. Gelirin % 40’ı sanayi, % 30’u tarım ve % 10’u ticaret sektöründen elde edilir.

Türkiye’nin en büyük ikinci Serbest Bölgesi olan Mersin Serbest Bölgesi burada kurulmuştur ve 433 şirkete ev sahipliği yapmaktadır. İşleticisi MESBAŞ’tır. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 150’ye yakın firma faaliyet göstermektedir.

Hızla hayata geçirilen GAP, Ataş Rafinerisi ve sahip olduğu geniş hinterlandı sayesinde Mersin Limanı, Türkiye’nin konteyner hacmi bakımından ikinci, kargo tonajı bakımından altıncı büyük limanıdır.

2004 yılı verilerine göre Mersin’de arazi varlığının yüzde 55’i orman ve fundalık arazi yüzde 35’i işlenen arazi, yüzde 4 civarı çayır ve mera, geri kalan araziler ise yerleşim alanı veya tarıma elverişsiz alanlardır.

Mersin’de üretilen Anamur muzu dünyaca ünlenmiştir. Tarıma dayalı sanayi gelişme göstermektedir. Mersin merkezde kayısı, ceviz, kiraz, şeftali ve sebze yaygın olarak üretilirken son yıllarda tropikal meyve ve sebzeler de üretilmeye başlanmıştır. Batı Mersin’de daha çok Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke ve Erdemli ilçelerinde muz, turunçgiller, çilek, papaya, pepino, ananas, salatalık ve domates yetiştirilmektedir.

Hayvancılık dağlık bölgede ve yaylalarda yapılır. Arıcılık gelişmiştir. Akdeniz’de geniş sahilleri olmasına rağmen, balık üretimi iki bin tondan biraz fazladır. Mersin balıkçılık için çok müsaittir.

Mersin ili orman bakımından çok zengindir. Günümüzde ise arazinin % 55’i orman ve fundalıklarla kaplıdır. Anamur’dan Tarsus’a kadar kıyı kuşağı fundalıklarla kaplıdır. Mersin maden bakımından da zengin sayılır. Krom, bakır, demir, kuvarsit, alüminyum, barit ve dolamit çıkarılır ve bir kısmı Mersin limanından dış ülkelere ihraç edilir.

Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye’nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km’lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamıştır.

Alahan Manastırı, Cennet ve Cehennem Obrukları, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe, Soli-pompeipolis, Eshab-ı Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları, Kleopatra Kapısı gibi turizmde ilgi çekici mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

2008 yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde bulunan Aziz Pavlus Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.

Mersin yöresinin kendine özgü, lezzetli yemekleri vardır. Yemeklerde buğday önem taşır, et ve sebze yemekleri de çok çeşitli aynı zamanda lezzetlidir. Sebze yemeği olarak ekili sebzelerin yanında kırda kendiliğinden yetişenler de tercih edilir. Mersin mutfağının temel özelliği bol baharatlı yemekleri ve yemek üstüne yenilen tatlılarıdır.

Mersin’de “Et yemeyenin kuvveti azalır ve gözünün feri gider” diye bir inanç vardır. Bu sebeple et yemekleri beslenmede önemli bir yer tutar. Davar, koyun, deve, sığır ve balık gibi hayvanların eti daha çok yenir. Et yemekleri çok vakit öğle yemeklerinde yenir.

Yörenin en ünlü et yemeği ve tarifi; Tantuni: Mersin yöresinde yaygınlığını koruyan sıkma ve börek gibi yiyecekler kolay ve çabuk hazırlanmakta, ayaküstü yenilebilmekte ve hamur işi olduklarından uzun süre tok tutmaktadır. Özel yiyeceklerimizden olan kebap türleri de yörede ayaküstü yenilebilecek dürümler şeklinde hazırlanabilmektedir.

Mersinlilerin en çok sevdikleri tatlılar arasında Sarı Kabak Kompostosu, Palıza, Bandırma, Nuska, Un Helvası, Kerebiç ve Mamül yer almaktadır. Ancak tatlılar içinde Mersin’le özdeşleşen Cezerye hem Mersin hem de Halil Usta demektir. Halil Usta’nın çok ünlü cezeryesinin öyküsü, Mersin’in Kiremithane Mahallesi’ndeki ufacık bir evde başlar. Gün gelip de “yetti artık” diyene dek şekerleme ve helva imalatıyla uğraşır Halil Usta. Nedense kendini biraz kısıtlanmış hisseder. Daha özgürce dolaşabileceği, daha keyiflice sürdürebileceği bir işin peşine düşer. Aklına seyyar dondurmacılık gelir. Evinde dondurma yapmaya başlar ve bugün bile “Dondurmacı Halil Usta“olarak tanınmasına neden olan ününü o yıllarda kazanır. Sonra dondurmacılık da yetmez Halil Ustaya, cezerye yapmayı koyar kafasına. Yıl 1961’dir. O zamanlar kilosu 5-10 liradan ve günde on kilo kadar satılmaktadır. Cezerye, içine havuç, şeker, çok az miktarda limon tozu ve kabukları soyulmak kaydıyla fındık, ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemişler koyulan bir Arap tatlısıdır.

Mersin İli Sektörel Yapılanma

2023 yılı verilerine göre Mersin il sınırlarında sigorta aracılığı yapan 410 Sigorta acentesi, 147 Sigorta Acente şubesi hizmet verirken sektörün diğer aracıları olarak adlandırılan PTT, Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi şubeleri ise 296’yı buluyor, toplamda ise 853 adet Sigorta aracısı faaliyet göstermektedir. Sektörünün bir diğer emektarı Sigorta Eksperi Mersin’de on iki adet bulunurken, 2 adet sigorta şirketi bölge müdürlüğü ve 3 adet sigorta brokeri bulunmaktadır.

SEKTÖREL YAPILANMA
Sigorta Acente Sayısı410
Sigorta Acente Şube Sayısı147
Sigorta Eksper Sayısı12
Sigorta Broker Sayısı3
Banka Şube Sayısı183
PTT Şube Sayısı71
Tarım Kredi Kooperatifi Sayısı42
Sigorta Şirketi Bölge Müdürlüğü2
Sigorta Acenteleri Derneği1
Sigorta Acenteleri İl Delege Sayısı9
Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Üyesi1
Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Üyesi0
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek KomitesiVar
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek KomitesiVar


Mersin ilinde Sigorta Acentesi, Sigorta Acente şubesi, Tarım Kredi şubesi, Banka şubesi ve PTT şubesinin ilçelere göre dağılımını ise aşağıdaki tabloda görebiliriz. Merkez Akdeniz ilçesinde 99 Sigorta acentesi, 35 Sigorta Acente şubesi, 5 Tarım Kredi şubesi, 66 Banka şubesi ve 16 PTT şubesi var, toplamda ise Akdeniz ilçesinde 221 aracı faaliyet göstermektedir. Bir diğer merkez ilçesi olan Yenişehir’de ise 160 Sigorta acentesi, 16 Sigorta Acente şubesi, 22 Banka şubesi ve 9 PTT şubesi var, toplamda ise Yenişehir ilçesinde 207 aracı bulunmaktadır. Üçüncü büyük ilçe olan Tarsus, 56 Sigorta acentesi, 16 Sigorta Acente şubesi, 11 Tarım Kredi şubesi, 24 Banka şubesi ve 12 PTT şubesi ile birlikte 119 aracıya ev sahipliği yapmaktadır.

SATIŞ KANALI İLÇE DAĞILIMI

İlçe

Acente

Şube

Tarım Kredi

Banka Şubesi

PTT Şubesi

Akdeniz

99

35

5

66

16

Anamur

18

4

1

10

3

Aydıncık

Yok

2

1

1

1

Bozyazı

3

2

1

3

1

Çamlıyayla

1

Yok

2

1

3

Erdemli

17

13

4

11

7

Gülnar

4

4

3

3

2

Mezitli

21

13

2

14

4

Mut

11

8

3

7

1

Silifke

12

26

5

12

5

Tarsus

56

16

11

24

12

Toroslar

8

8

4

9

7

Yenişehir

160

16

Yok

22

9

Toplam

410

147

42

183

71


Mesleki öğütlenmeye baktığımızda sigorta aracıları il içerisinde Mersin Sigorta Acenteleri Derneği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık Meslek Komitesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Mut Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifke Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında temsil edilmektedir. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası, Mut Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nda sigorta acenteleri diğer meslekler ile ortak komite oluşturmuşlardır.  Ayrıca Mersin Sigorta Acentelerinin il delegeliğinde 9 üyesi bulunmaktadır, Mersin’li Sigorta Acenteleri, Sigorta Acenteleri Sektör meclisinde bir meclis üyesi ile temsil edilmektedir.

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI SİGORTACILIK MESLEK KOMİTESİ

Cemil ÇAÇUR - Meslek Komitesi Başkanı

Recep ASLAN - Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı

Hüseyin DİNLER - Meslek Komitesi Üyesi

Emel BİLDİK - Meslek Komitesi Üyesi

Vehbi KARS - Meslek Komitesi Üyesi

TARSUS TİCARET VE SANAYİ ODASI SİGORTACILIK MESLEK KOMİTESİ

Tahsin EKER - Meslek Komitesi Başkanı

Salih ÖZÇELİKÇİ - Meslek Komitesi Üyesi

Osman İNANDIOĞLU - Meslek Komitesi Üyesi

Arzu YILDIZ - Meslek Komitesi Üyesi

Ahmet GÖKMEN - Meslek Komitesi Üyesi

Hayati USLUKUL - Meslek Komitesi Üyesi

MERSİN SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİ

Fahrettin ABEŞ - Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Efe TÜRK - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Sezgin AYTUTU - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Murat KARATAYLI - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Seher ŞAHİN - Genel Sekreter

Mehmet Zeki DEĞMEZ - Genel Sekreter Yardımcısı

Şefika İZOĞLU - Sayman

Ali ŞAHİN - Sayman Yardımcısı


 

Mersin’de 410 Sigorta Acentesi olmasından dolayı kanunen her 50 Sigorta Acentesine 1 delege düştüğü için dokuz il delegesi ile temsil edilmektedir. Son yapılan seçimlerde Mersin ilini aşağıdaki tabloda yer alan Sigorta Acenteleri il delegesi olarak temsil etmektedir.

MERSİN SİGORTA ACENTELERİ İL DELEGELERİ

Kerim Kara - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Vehbi Kars - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Barış Korkmaz - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Hüseyin Dinler - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Fahrettin Abeş - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Osman İnandıoğlu - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Emel Yılmaz - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Salih Özçelikçi - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Mehmet Efetürk - Mersin Sigorta Acenteleri İl Delegesi

MERSİN İLİ SEKTÖR MECLİS ÜYESİ

Hüseyin Dinler - Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Üyesi

Mersin İli Sigortacılık Verileri

Trafik ve Kasko Sigortası

2021 Yılı

 • Mersin ilinde 2021 yılı verilerine göre 675.559 adet tescilli araç bulunmaktadır. Araçların 307.777’si otomobil, 37.714’ü traktör, 161.127’si motosiklet, 116.605’i kamyonet, 35.969’u kamyon, 9.249’u minibüs, 5.501’i otobüs ve 1.617’i adeti özel amaçlı taşıttır.
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti 525.943 adet olurken yazılan trafik poliçesi adeti 64.950’dir. Mersin ilinde trafik sigortası sigortasızlık oranı 2021 yılında %22,15 oranındadır.
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti 168.241 adet olurken yazılan kasko poliçesi adeti 21.399’dur. Mersin ilinde kasko sigortası sigortasızlık oranı 2021 yılında %75,10 oranındadır.

 

2022 Yılı

 • Mersin ilinde 2022 yılı verilerine göre 707.703 adet tescilli araç bulunmaktadır. Araçların 319.032’si otomobil, 38.956’sı traktör, 173.697’si motosiklet, 120.868’i kamyonet, 38.439’u kamyon, 9.249’u minibüs 5.677’si otobüs ve 1.785’i adeti özel amaçlı taşıttır.
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti 548.897 adet olurken yazılan trafik poliçesi adeti 72.503’tür. Mersin ilinde trafik sigortası sigortasızlık oranı 2022 yılında %22,44 oranındadır.
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti 174.761 adet olurken yazılan kasko poliçesi adeti 23.346’dır. Mersin ilinde kasko sigortası sigortasızlık oranı 2022 yılında %75,31 oranındadır.

2021 ve 2022 yılları incelendiğinde;

 • Tescilli araç adeti %4,75
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti %4,36
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti %3,87

oranında artmıştır.

MOTORLU TAŞIT SAYISI

Araç Cinsi2021 Yılı2022 YılıDeğişim %
Otomobil307.777319.0323.53
Minibüs9.2499.2490
Otobüs5.5015.6773.10
Kamyonet116.605120.8683.53
Kamyon35.96938.4396.43
Motosiklet161.127173.6977.27
Özel Amaçlı Taşıt1.6171.7859.41
Traktör37.71438.9563.19
Toplam675.559707.7034.55

MERSİN TRAFİK POLİÇESİ ÜRETİMİ

SenePoliçe AdetiAraç SayısıSigortasızlık Oranı %
2021525.943675.559%22,14
2022548.897707.703%22,44

MERSİN KASKO POLİÇESİ ÜRETİMİ

SenePoliçe AdetiAraç SayısıSigortasızlık Oranı %
2021168.241675.559%75,09
2022174.761707.703%75,30

Trafik Kaza ve Sonuçları

Mersin ilinde 2022 yılında 6.652 adet ölümlü-yaralanmalı kaza ve 4.991 adet maddi hasarlı kaza meydana gelmiş olup yaşanan kazalarda 9.319 vatandaş yaralanırken 61 vatandaş ise hayatını kaybetmiştir.

TRAFİK KAZA VE SONUÇLARI

SeneÖlüm.Yaral. KazaMad.Has. KazaÖlüYaralı
2022 Yılı6.6524.991619.319
2023 İlk Dokuz Ay7.9985.7709711.669

Kaza Tespit Tutanağı Verileri

Mersin ilinde tutulan kaza tespit tutanaklarını incelediğimizde; 2022 yılında 13.769 adet ve 2021 yılında 14.332 adet kaza tespit tutanağı tutulmuş olup, tutulan kaza tespit tutanağı adeti 2022 yılında %4 oranında azalmıştır.

KAZA TESPİT TUTANAĞI (ADET)

202114.332
202213.769

Hayat Poliçesi Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Mersin ilinde 1.922.627 adet hayat poliçesi kesilmiş olup, 883.767 adet hayat poliçesi 2021 yılında ve 1.038.860 adet hayat poliçesi 2022 yılında kesilmiştir. Kesilen hayat poliçesi adetleri 2022 yılında %16 oranında artış yaşamıştır.


DASK Verileri

Mersin ilinde 492 bin adet konut (DASK poliçesi kesilebilir) bulunurken, bu konutların 311.487 adeti DASK poliçesi yaptırmıştır. Mersin ili DASK prim üretimi ise 41.739.321 TL olmuştur. Sigortalılık ise %63 oranındadır.

DASK ( 2022 YILI )

Konut SayısıSigortalı Konut SayısıSigortalılık OranıPrim Toplamı TL
Mersin Toplamı492.000311.487%6341.739.321
Türkiye Toplamı20.032.00011.754.417%58,74.108.690.042

Tarım Sigortaları Havuzu Verileri

2021 yılı Mersin ilinde 399.441 adet TARSİM poliçe tanzim edilmiş, tanzim edilen poliçe karşılığında 131.726.091 TL prim üretimi gerçekleşmiş olup, 2.161.085.981 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 2021 yılı için ödenen hasar tazminatı ise 25.831.494 TL olarak gerçekleşmiştir.

2022 yılı Mersin ilinde 447.012 adet TARSİM poliçesi kesilmiş, kesilen poliçe karşılığında 232.066.072 TL prim üretimi gerçekleşmiş olup, 3.799.476.303 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 2022 yılı için ödenen hasar tazminatı ise 32.649.729 TL olarak gerçekleşmiştir.

Branş bazlı incelendiğinde;

2021 yılında

 • 27.239 adet bitkisel ürün sigortası ile 118.625.616 TL prim üretimi yapılmış ve 1.669.670.599 TL değerindeki ürün sigortalanmış. 65.586.241 TL bitkisel ürün hasarı ödenmiştir.
 • Kesilen 1.022 adet büyükbaş hayvan poliçesi karşılığında 5.201.504 TL prim üretimi yapılmış olup 133.846.723 TL değerindeki büyükbaş hayvan sigortalanmış, 1.296.729 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • 371.160 adet Küçükbaş hayvan, 2.335 adet poliçe ile sigortalanmış ve 7.487.095 TL prim üretimi gerçekleşmiştir. Yapılan sigorta ile 331.519.004 TL değerindeki küçükbaş hayvan sigortalanmıştır. Hasar durumuna baktığımızda ise 1.931.496 TL ödeme olmuştur.
 • Kümes hayvanlarında ise 19 adet poliçe ile 324.840 TL prim üretilmiş ve 18.976.490 TL değerindeki kümes hayvanı sigorta altına alınmıştır. Kümes hayvanlarında hasar gerçekleşmemiştir.
 • Su ürünlerinde 1 adet poliçe ile 87.036 TL prim üretimi gerçekleşmiş ve buna karşılık 7.073.165 TL değerinde su ürünleri sigorta altına alınmıştır. Su ürünlerinde hasar gerçekleşmemiştir.

2022 yılında

 • 26.896 adet bitkisel ürün sigortası ile 210.785.497 TL prim üretimi yapılmış ve 2.6664.523.502 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 65.586.241 TL bitkisel ürün hasarı ödenmiştir.
 • Kesilen 1.150 adet büyükbaş hayvan poliçesi karşılığında 9.373.709 TL prim üretimi yapılmış olup 322.952.700 TL değerindeki büyükbaş hayvan sigortalanmış olup 2.754.169 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • 448.933 adet Küçükbaş hayvan, 2.449 adet poliçe ile sigortalanmış ve 9.587.850 TL prim üretimi gerçekleşmiştir. yapılan sigorta ile 721.997.010 TL değerindeki küçükbaş hayvan sigortalanmıştır. Hasar durumuna baktığımızda ise 3.0042.484 TL ödeme olmuştur.
 • Kümes hayvanlarında ise 32 adet poliçe ile 345.677 TL prim üretilmiş ve 30.393.244 TL değerindeki kümes hayvanı sigorta altına alınmıştır. Kümes hayvanlarında hasar 22.380 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • Su ürünlerinde 1 adet poliçe ile 87.036 TL prim üretimi gerçekleşmiş ve buna karşılık 1.973.338 TL değerinde su ürünleri sigorta altına alınmıştır. Su ürünlerinde hasar gerçekleşmemiştir.

 

Mersin İli Bankacılık ve Sigortacılık Eğitimi

Mersin ilinde sigortacılık eğitimi ön lisans seviyesinde verilmektedir. İlde Bankacılık – Sigortacılık eğitimi veren üniversiteler Çağ Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi ön lisans düzeyinde Bankacılık – Sigortacılık eğitimi vermektedir.

Çağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu

Çağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’na 2022 yılında 7 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 3’ü kız ve 4’ü erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 3’ü aynı şehirden gelirken 4’ü farklı şehirlerden gelmiştir. 2022 yılında Çağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %86’sı liseden mezun olan ve ÖSYS’ye ilk defa giren öğrencilerdir.

2022 yılı itibari ile Çağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 16 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %56’sı kız öğrenci ve %44’ü erkek öğrencidir.

Çağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2021 yılında 3 öğrenci ve 2022 yılında 6 öğrenci mezun olmuştur.

Çağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu

Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’na 2022 yılında 52 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 36’sı kız ve 16’sı erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 17’si aynı şehirden gelirken 35’i farklı şehirlerden gelmiştir. 2022 yılında Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %53’ü liseden mezun olan ve daha önce hiçbir üniversiteye yerleşmemiş öğrencilerdir.

2022 yılı itibari ile Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 160 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %66’sı kız öğrenci ve %34’ü erkek öğrencidir.

Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2021 yılında 25 öğrenci ve 2022 yılında 14 öğrenci mezun olmuştur.

Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu

Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu’na 2022 yılında 72 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 48’i kız ve 24’ü erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 13’ü aynı şehirden gelirken 59’u farklı şehirlerden gelmiştir. 2022 yılında Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %53’ü liseden mezun olan ve ÖSYS’ye ilk defa giren öğrencilerdir.

2022 yılı itibari ile Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 204 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %66’sı kız öğrenci ve %34’ü erkek öğrencidir.

Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2021 yılında 48 öğrenci ve 2022 yılında 25 öğrenci mezun olmuştur.

Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

 

Mersin İli Sektör Yetkililerinden Mesajlar

Cemil Çaçur – MTSO 30. Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı 

Gerek Türkiye genelinde gerekse de ilimiz özelinde sektörümüze baktığımızda birçok problemin varlığından bahsetmek mümkün. Bu sorunların en önemlisinin ortak problemimiz olan; düşük sigorta bilinci olduğunu düşünüyorum.

Ülkemizde ve şehrimizde sigortalılık bilincinin gelişmesi adına topyekûn adımlar atılması sigortalı olmanın öneminin insanlara anlatılması gerekiyor. Malumunuz pandemi sürecinden sonra ülkemiz ve dünyamız ciddi ekonomik yaralar aldı. Lakin pandemiden sonra insanlar sağlık sigortalarının önemini anladı ve bu süreçten sonra sağlık sigorta poliçelerinde ciddi bir gelişim yaşadık. Kahramanmaraş merkezli, asrın felaketi olarak nitelendirilen ikiz depremlerden sonra ise de DASK sigortasının ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Maalesef ülke olarak sigortanın önemini çok büyük kayıpların ardından anlayabiliyoruz. Oysa sigortalılık bilincine sahip bir ülke olsak bu durumlarla da karşılaşmamış, önlemlerimizi sorun daha ortaya çıkmadan almış olurduk.  

Sektörümüzdeki bu bilinci artırma adına sadece şehrimizde değil ülkemizde ortak adımların atılması hatta bu işte milli eğitim bakanlığımızın devreye girerek sigortalılık bilinci yüksek nesiller yetiştirilmesi için adımlar atması gerektiği fikrindeyim. Nasıl bugün finansal okuryazarlık konusu tartışılıyorsa, kamuoyunda sigortalılık bilinci konusunu da lobi oluşturarak tartışmaya açmalıyız. Hangi sektör olursa olsun insanlara sektörel riskler ve bu risklerin önüne nasıl geçileceğinin eğitimlerinin verilmesi gerekiyor. Risk faktörlerinin sektörlere doğru aktarılması ve bu risklerle baş etme yöntemleri anlatılmalı hatta bu durum düzenlemeler ve yasal çerçeve ile ele alınmalıdır. Kamu ve özel sektörün iş birliği sektörümüzün gelişmesi bu bağlamda kritik bir öneme sahiptir.

İklim değişikliği ve doğal afetler dünyanın en büyük problemi olarak karşımızda duruyor ve biz bu konularda maalesef yeterince yol kat edebilmiş değiliz. Deprem ülkesi olan ülkemizde sigorta verilerine baktığınız zaman zorunlu olan sigortalarda bile durumun vahametini görebiliyorsunuz. Aynı durum TARSİM sigortaları içinde geçerli. İklim değişikliği yüzünden çiftçilerimiz ciddi kayıplarla karşı karşıya kalıyor. Maalesef iklim değişikliği konusunda yeteri kadar bilinçli bir toplum yapısına sahip değiliz. Bu durum başta çiftçilerimiz olmak üzere birçok sektörü derinden etkiliyor ve geri dönüşü çok zor olan kayıplara sebebiyet veriyor. Mersin jeopolitik konumu bakımından birçok ile göre şanslı bir konumda olduğunu düşünmekle birlikte mevcut potansiyelini ortaya koyamayan bir il olduğunu da düşünüyorum. Hemen yanı başında bulunan turizm kenti olan Antalya kadar güzel bir doğaya, diğer yanında yer alan Adana kadar verimli topraklara, limanı ve jeopolitik konumu ile dünya ile rekabet edebilecek bir lojistik üssü olma potansiyeline sahip. Bu kadar geniş bir potansiyele sahip olmasına karşın tek bir alana yoğunlaşamamış olması ilimizin en büyük problemi.  Bahsettiğim alanlarda yapılacak iyileştirmeler o alana uygun sigorta potansiyeli ile de doğru orantılı olarak gelişim sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Sigorta Haftası’nın 12.sini düzenledik. Gerek Meslek Komitemiz gerekse de Sigorta Acenteleri derneğimizle el ele vererek sigortalılık bilincinin şehrimizde oluşması adına ciddi adımlar attık.

Hafta boyunca okullara giderek öğrencilerle bir araya geldik onlara sigortalı olmanın önemini anlattık. Şehrimizin Gazeteciler Cemiyeti ziyaret ettik ve basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek haftamızın önemi hakkında konuştuk. Hafta boyunca TRT Çukurova radyosunda ve şehrimizin en çok izlenen TV kanallarında canlı yayın konuğu olduk. Yerel gazetelerde ve internet sitelerinde haberlerimiz yayınlandı. Şehrimizin insan popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde stantlar açarak vatandaşlarımızla bir araya geldik. Sosyal medya üzerinden yaptığımız çalışmalarla dijital kanallar üzerinden de sigortalılık bilincinin artası konusunda çalışmalar yürüttük. Sağ olsunlar belediye başkanlarımızı ziyaret ederek kendilerine Sigorta Haftası’nın önemini anlattık onlarda kendi ilçelerindeki muhtelif yerlerde bulunan Açıkhava reklam alanlarından sigorta haftası ile ilgili paylaşımlar yaptı.

Tekrardan desteklerini esirgemeyen Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Sefa Çakır’a ve yönetimine Meslek Komitem adına teşekkür ederim.


 

Recep Aslan – MTSO 30. Sigortacılık Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı

MTSO Sigortacılık Meslek Komitesi olarak yoğun şekilde faaliyetteyiz. Mersin’deki acenteler olarak en büyük eksiğimizin eğitim olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle sık sık sigortacılık ile ilgili eğitim semineri düzenliyoruz, ayrıca Mersin ilinde bulunan Mersin Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü için rektör ile iletişim halindeyiz. Üniversitedeki gençlerimize güzel bir gelecek hazırlamak için acentelerimizin ofislerinde staj yaptırıp pratik kazandırıyoruz. Mezun olduklarından sonra acentelerde daha kolay iş imkanı bulabilirler.

MTSO olarak alt yapının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Mersin’deki acenteler olarak oto kaza branşı dışındaki ürünlerde bir eksiğimiz var. Bu neden ile bir çok ürün ile ilgili eğitim düzenliyoruz. Branşlara ne kadar çok hakim olursak o kadar çok kaliteli hizmet verebileceğimizi düşünüyoruz. 

Sigortacılığı geniş kitlelere yaymak için farkındalık yaratmamız lazım. MTSO olarak sürekli görsel medyada insanlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Sigorta bilincini ne kadar tabana yayabilirsek o kadar çok mağduriyetleri önleyebiliriz.

Son olarak SİGORTA POLİÇESİ SİGORTA ACENTESİNDEN ALINIR. Çünkü biz 7/24 hizmet veriyoruz. İnsanların iyi ve kötü zamanlarında yanlarında oluyoruz.

 


Vehbi Kars – MTSO 30. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi

Sigorta gündemimiz malumunuz olduğu üzere ülkemizde 11 şehrimizin etkilendiği deprem gerçeği. Mersin sigorta yetkilileri olarak bizlerde sigorta haftasını fırsat bilerek bir hafta boyunca MTSO komitesi olarak bu haftanın her gününe ayrı bir faaliyet sığdırarak sigorta bilincini arttırmak adına önce basını bilgilendirip kendi mecralarında yayınlamaları için bir kahvaltı tertip ettik, okullarda depremi ve deprem sigortasını anlattık, belediye başkanlarımızın da yardımı ile şehrimizin değişik yerlerindeki reklam tabelalarında sigorta bilincini arttıran reklamlar yaptık, alışveriş merkezlerinde stant kurarak DASK kurumumuzdan temin ettiğimiz kumbaraları aileleri il birlikte çocuklara dağıtıp sigorta bilincini geliştirecek olan broşürler dağıttık ve bu haftayı acente arkadaşlarımızla birlikte farklı sektör temsilcilerinin de katıldığı güzel bir yemek organizasyonu ile taçlandırdık.

Şehrimizin rakam bazındaki istatistiklerinden diğer arkadaşlarım benden önce bahsettikleri için ben bugün ve gelecekteki Mersin de sigorta hakkında söz etmek istiyorum. Şehrimizin büyükşehir olması sebebi ile nüfus ve sektörler bazında geniş bir yelpazeye sahiptir; liman, serbest bölge, organize sanayi bölgeleri, yat limanları, özel hastaneler ve birçok kamu ve özel kuruluşlarla donatılmıştır. Malumunuz buralarda faaliyet gösteren ve hizmet alan insanlarının tamamının farklı konularda sigortaya ihtiyaçları vardır ve sürekli olacaktır. Yakın zamanda tamamlanacak olan Uluslararası Çukurova Hava Alanı yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık ithalat ihracat başlayarak şu anki sadece deniz ve kara taşımacılığı ile yapılmakta olan nakliyenin ve sigorta ihtiyacını birkaç misline çıkaracaktır. Şehrimiz büyümekte ve sigorta potansiyeli ülkemizin potansiyelinden daha fazla bir oranda genişlemektedir.

Acente arkadaşlarımın kendilerini geliştirerek mesleklerine, zor zamanlarında yanlarında olarak sigortalılarına sahip çıkmalarını önemle tavsiye ederim.

 


Dilara Demirez – Çağ Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı Bölüm Başkanı

Çağ Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Programı, öğrencilere bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde başarılı bir kariyer yapabilmeleri için gerekli olan bilgi, beceri ve deneyimleri sunmayı hedefleyen dinamik bir eğitim yolculuğudur. Bankacılık ve sigortacılık sektörleri, günümüzün hızla değişen ekonomik ve finansal dünyasında büyük önem taşımaktadır. Bu program, öğrencileri bu sektörlerde başarılı bir şekilde ilerleyebilecekleri sağlam bir temel ile donatmayı amaçlamaktadır. Programımız, çağın gereksinimlerine uygun olarak şekillendirilmiş bir müfredat sunmaktadır. Programımızda teorik bilgiye dayalı eğitimin yanı sıra, isteğe bağlı staj imkanıyla da iş dünyası deneyimleri sunulmaktadır. Program mezunları; bankalarda, aracı finansal kuruluşlarda ve yatırım şirketlerinde, sigorta şirketlerinde ve acentelerinde, ayrıca her sektördeki firmaların finans departmanlarında nitelikli meslek elemanı olarak geniş bir alanda çalışma olanağına sahiptirler.
Bankacılık ve Sigortacılık Programımız Temmuz 2022 yılı itibariyle Amerika’nın en prestijli akreditasyon kurumlarından olan IACBE kuruluşunca akredite edilmiş olup, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Sorumlu İşletme Eğitimi İlkeleri (Principles for Responsible Management Education/PRME) platformunun katılımcılarından biri olmuştur.

Bankacılık ve Sigortacılık Programı olarak, sadece mesleki becerilerin değil, aynı zamanda liderlik, iletişim ve takım çalışması gibi kişisel ve sosyal becerilerin de geliştirilmesine önem vermekteyiz. Öğrencilerimizi geleceğin bankacıları ve sigortacıları olarak yetiştirirken, etik değerlere bağlı, toplumsal sorumluluk sahibi ve sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşımı benimsemeleriniz önemsemekteyiz.