SAİK-SEÇİM-KAOS

“..5684 Sigortacılık Kanunu 3 Haziran 2007 yılında çıkarıldı. Yıl 2022. Bugün geldiğimiz noktada aldığımız mesafe arpa boyu mudur bilmiyoruz ama bir gerçek var ki, bu kanundan önce acenteler daha özgürdü…”

SAİK-SEÇİM-KAOS

Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2022

SAİK-SEÇİM-KAOS

Ticaret odası meslek komitesi seçimleri bitti, sıra geldi SAİK seçimlerine. Asıl önemli olan seçim bu. Hani her seçim öncesi bu seçim hayat memat meselesi, beka meselesi derler ya evet bence de çok önemli bir seçim. Köprüden önceki son çıkış diyebiliriz. Necmi başkanın da dediği gibi kaç arpa boyu yol alınacak belli değil. Seçimler sonucunda yeni SAİK yönetiminin izleyeceği yol haritası ile Sektörde yaşanan gelişmeler; acenteleri nereye götürecek? Dijitalleşme sürecinde acentelere nasıl kolaylıklar sağlanacak? Acenteler sektörü domine mi edecek yoksa eriyip gidecek mi? Acenteler mesleğini ikinci kuşağa devredebilecek mi? Acentelerin toplandığı yeni satış platformları nasıl olacak? Gibi onlarca sorunun muhatabı SAİK olacak. Önümüzdeki günlerde SAİK mevcut ve potansiyel (3 aday) başkan adaylarına sorularımız olacak. Kendilerini kürsüye davet edeceğiz.

Kocaeli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen, TÜSAF- KOSAD Aylık İstişare Toplantısı’nda Kocaeli Ticaret Odası Başkanı ve aynı zamanda SAİK Üyesi Necmi Bulut’un yaptığı konuşma, dengeleri bozacak gibi görünüyor. Bozacak da diyebiliriz. Necmi başkan önce 5684 Sigortacılık Kanunu 3 Haziran 2007 yılında çıkarıldı. Yıl 2022. Bugün geldiğimiz noktada aldığımız mesafe arpa boyu mudur bilmiyoruz ama bir gerçek var ki, bu kanundan önce acenteler daha özgürdü sonra açıklanan trafik yol haritasında şunu gördüm ki bizim verdiğimiz öneriler, bizim verdiğimiz çalışmalar hiçbir şekilde dikkate alınmamış en sonunda da SEDDK tarafından, geçtiğimiz hafta zorunlu trafik sigortasında yol haritası açıklandı. Bu yol haritasını KOTO Başkanı ve SAİK üyesi Necmi Bulut olarak asla desteklemiyorum. Asla katılmıyorum diyerek sitemini ve itirazını dile getirdi. Bu konuşma ister istemez;

  • SAİK yönetimi yeni yol haritası hakkında tam olarak ne düşünüyor?
  • Yeni yol haritası ile ilgili olarak sürecin hangi aşamalarında bulundu, bulunuyor ve bulunacak?
  • Yol haritasının avantaj-dezavantajlarını belirleyip aksiyon alacak mı?
  • SAİK yönetiminde uyum sorunu var mı?

gibi soruları akıllara getiriyor. Bakalım önümüzdeki günler neler getirecek.


 

YARA KANAMAYA DEVAM EDİYOR; TRAFİK SİGORTASI

Trafik sigortasında yaşanan olumsuzluklar ile ilgili ‘’Birinci sorunum sigortalının poliçeye ulaşmasını sağlamak, ikinci sorunum bu sorunu çözmek’’ diyerek yola çıkan SEDDK başkanı Mehmet Akif Eroğlu yeni yol haritasını açıkladı

Sigorta şirketleri zarar ettikleri (maliyetlerdeki artış, öngörülemeyen belirsizlik vb.) gerekçesiyle trafik poliçesi kesmekten imtina ettikleri son dönemde, SEDDK 25 milyon sigortalının korunması ve poliçeye ulaşabilmesi adına trafik sigortasında yeni yol haritasını açıkladı. Aslına bakarsanız SEDDK bir nevi aba altından sopa gösterdi de diyebiliriz. Tabi sigorta şirketleri bunu yer mi? onu da zaman gösterecek.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu toplantıda zarara sebep olan etmenleri 2015 yılından itibaren kamu otoritesi olarak birer birer ortadan kaldırdıklarını ve kaldırmaya da devam ettiklerini söyledi.

25 milyon sigortalının yaklaşık 13 milyonu 7. Basamakta bulunurken 1. Basamakta ise 16 bin civarı sorunlu sigortalının bulunduğu.  Burada ödül ve cezanın birer basamak artırılarak Sisteme  ‘’0’’ ve ‘’8’’ basamakların ilave edilerek zararın daha da azaltılması sağlanacak. 8. Basamak toplamda %50 indirimle ödüllenirken,  0. Basamak ise %200 cezalı olacak.

SEDDK başkanı Mehmet Akif Eroğlu ayrıca, İyi-kötü sürücü ayrımı, doğrudan tazmin gibi bir dizi önlemlerle de sorunu çözmeye yönelik eylem planını devreye aldıklarını belirtti. Devamında ise serbest tarife ile trafik poliçesinin ülke gündeminden kalıcı olarak silineceğini açıkladı.  

Ama aradan 12 gün geçmesine rağmen halen sorun devam etmekte ve yara kanamaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

İbrahim Akpınar

İbrahim Akpınar

Tüm Yazılarını Görüntüle: İbrahim Akpınar

E-posta: ibrahimakpinar18@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir