Kocaeli’nde Sigortacılık Sektörü İstişare Toplantısı

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) ve Kocaeli Sigorta Acenteleri Derneği (KOSAD) tarafından düzenlenen, Mobil Assistance ile Open Yazılım’ın sponsor olduğu “Sigortacılık Sektörü İstişare Toplantısı” konulu toplantı Kocaeli’nde gerçekleşti.

Kocaeli’nde Sigortacılık Sektörü İstişare Toplantısı

Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2022

26 Kasım 2022 tarihinde Kocaeli Ticaret Odasında Kocaeli Sigorta Acenteleri Derneği’nin düzenlediği toplantıya Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Yardımcısı Mehmet Verim, Sigorta Acenteleri İcra Kurulu (SAİK) Başkanı Levent Korkut, TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Başkanı Yavuz Özçağın, TÜSAF Başkanı Adnan Çelik, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık, TÜSAF Yönetim Kurulu ve TÜSAF’a Bağlı İl Dernek Başkanları, KOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Bülent Yılmaz, Kocaeli Sigorta Acenteleri ve çevre illerden illeri temsil eden acenteler katıldı.


Sigortacılık Sektörü İstişare Toplantısının açılış konuşmasında KOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yılmaz, gelen katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladığı sözlerine fazla zaman kaybı yaşamamak adına bir an önce panelistlerin konuşması ve sektörde yaşanan sorunların dile getirilmesi için sözleri kısa tuttu.

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut toplantıda yaptığı konuşmasında, SEDDK tarafından 16 Kasım 2022 tarihinde açıklanan zorunlu trafik sigortası yol haritasını değerlendiren ve acentelerin sorunlarına değinen Başkan Bulut, “5684 Sigortacılık Kanunu 3 Haziran 2007 yılında çıkarıldı. Yıl 2022. Bugün geldiğimiz noktada aldığımız mesafe arpa boyu mudur bilmiyoruz ama bir gerçek var ki, bu kanundan önce acenteler daha özgürdü. Daha iyi çalışıyordu. Bugün her taraftan frenleniyoruz. Acente arkadaşlarımız, kanunlar çerçevesinde işlem yapıyor. Ama çok rahat dolaşan kurumlar var, satış kalemleri var. Onlar bu kadar özgürse biz niye bu kadar kısıtlanıyoruz. Onlar her şeyi yapacaksa, acenteler olarak biz neden 15 senedir oturmamış bu kanuna inanarak, güvenerek iş yapıyoruz? Bu kanunun kestiği cezalarla niye uğraşıyoruz.” dedi. Bulu sözlerine “SEDDK tarafından, geçtiğimiz hafta zorunlu trafik sigortasında yol haritası açıklandı. Bu yol haritasını KOTO Başkanı ve SAİK üyesi Necmi Bulut olarak asla desteklemiyorum. Asla katılmıyorum. Ancak bir maddenin altını özellikle çizmek istiyorum. Trafik sigortasının noter satışı yapıldıktan sonra 15 günlük bir süre var. Bunu 3 güne- 5 güne çekebilirsiniz. Ama o müşteri noterden satışını yapmalı ve çıkmalı. Herkes mi sigorta acentesinin ekmeğine ortak olacak? Yarın öbür gün noterlerin etrafı çantacıyla dolacak.” Açıklamasından sonra SEDDK bizim önerimizi dikkate almamıştır diyerek sözlerini noktaladı.


TÜSAF ve TÜSAF’a bağlı il derneklerinin tanıtım videosunun ardından konuşmasına başlayan TÜSAF Başkanı Adnan Çelik, kuruluş tarihi olan 2004 yılından bu yana Türkiye’deki en büyük sivil toplum kuruluşu olan TÜSAF’ın 37 ilde faaliyet gösteren il dernekleriyle beraber sigorta sektörünün güvenilir, itibarlı ve kazanan bir meslek olması yolunda çalışmalar yaptığını belirterek TÜSAF’ın sadece bünyesinde bulunan il derneklerinde değil tüm sigorta acentelerinin görüşlerini dinlediğini, sorunlarına sahip çıktığını ekledi. TÜSAF’ın 37 ilde faaliyet gösteren il dernekleriyle beraber sektördeki acente sayısının %85’ini kapsadığını ifade eden Çelik TÜSAF büyük bir güç, TÜSAF Büyük bir güç olduğunu kimse görmezden gelemez” dedi. Sigorta sektörünün menfaatine bir tuğla koymak isteyen her kurum kuruluşu ile yakından dirsek temasında olmak ve tek ses olmak için her türlü katkıyı vermek istediklerini belirten Adnan Çelik, diğer STK’lara yönelik rakip olmadıklarına değinerek “Hepimiz BİR OLURSAK, TEK SES OLURSAK amaçlarımıza ulaşabiliriz” dedi. Sigorta şirketlerine seslenen TÜSAF Başkanı, sivil toplum kuruluşlarının sigorta şirketleriyle düşman olmadıklarını sigorta şirketleri ile ayrılmaz bir bütün olduklarını fakat sigorta şirketlerinden beklentilerinin dağıtım kanalları arasında negatif uygulamayı yapan taraf olmamak, sigorta acente sorularına sabırlı yaklaşım sergilemeleri olduğunu ekledi.

Konuşmasının son kısmında ise TÜSAF Başkanı Adnan Çelik, Lütfen illerinizde derneklere üye olun, çalışmalara katılın, fikir ve önerilerinizi bildirin. Mesleğimizin itibarını zedeleyen, mevzuata aykırı işler yapanları derneğiniz kanalıyla federasyonumuza bildirin. Bizim gelen tüm görüş ve önerileri değerlendirdiğimizden, gelen tüm şikayetleri de ilgili yerlere götüreceğimizden ve takipçisi olacağımızdan hiç endişeniz olmasın. Daha iyi bir Sigorta Acenteliği mesleği için sizlerle beraber hepimiz çalışacağız ve amacımıza ulaşacağız” diyerek konuşmasını noktaladı.


Protokol konuşmalarının ardından konuşmacılara plaketleri takdim edilerek toplantının ilk oturumu tamamlandı.


İkinci oturumda ise Open Yazılım ve Mobil Assistance tanıtım sunumlarını gerçekleştirdi.  


Üçüncü oturumda SEDDK Başkan Yardımcısı Mehmet Verim, SAİK Başkanı Levent Korkut ve TÜSAF Başkanı Adnan Çelik’in katılımı ile Soru- Cevap paneli düzenlendi.

Soru Cevap Panelinden önce SEDDK Başkan Yardımcısı Mehmet Verim sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından sigorta sektörü hakkında panelistler konuşma gerçekleştirdi. Panelistlerin konuşmalarının ardından katılımcılar sektör ile ilgili yaşadıkları sorun ve şikayetlerini ilgili kişilere ilettiler. Soru –  Cevap panelinde her toplantıda olduğu gibi panelistlere;

  • brokerlerin  poliçe kesme yetkisi olup olmadığı
  • haksız rekabet
  • broker ve acentelerin tali ve şubeleri
  • ekran paylaşımı
  • iş paylaşımı

gibi sorular soruldu. Soruların muhatapları katılımcılara cevap verdi. Üçüncü ve son oturumdan sonra tüm katılımcılar Kocaeli Ticaret Odası’nda akşam yemeği yedi.

Bursa Sigorta Acenteleri Derneği ve Meslek Komitesi Üyeleri
İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Kadın Yönetim Kurulu ( Emine Bostan-Neslihan Sayın- Berrin Dinç Zeynep Yılmaz Ulus )
Van Sigorta Acenteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir