TİCARET ODASI SEÇİMLERİ – TÜSAF –

İstanbul ve Ankara’nın dışında genel olarak seçimler TÜSAF, PASAD, SAİS birliktelikleri ve o ildeki rakip gruplar arasında geçeceğe benziyor.

TİCARET ODASI SEÇİMLERİ – TÜSAF –

Yayınlanma Tarihi : 30 Ağustos 2022

“Öncelikle 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı tebrik eder zaferlerle dolu nice yıllar geçirmeyi temenni ederim. “

Denetim ve diyalog diyerek önceki yazımı sonlandırmıştım. Bu iki konuya ilerleyen günlerde detaylı olarak değineceğim.
Bugünkü gündemimiz, Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi seçim çalışmaları. Hareketlenmeler başladı. Kulisler yapılıyor. İstikşafi görüşmeleri ile birlik ve beraberlik sağlanmaya çalışılıyor ama görünen en önemli birlik İstanbul’da kuruldu ve çalışmalarına devam ediyor. Sorun çıkmadan da devam eder umarım. Ama yine de belli olmaz, olursa da muhtemelen bir iki grup belki Acentelerin Sesi Platformu ile ortak hareket edebilir. Tahminen İstanbul’da iki liste çıkar; biri SAB ve İstanbul’daki birkaç derneğin birleşmesi diğeri Acentelerin Sesi Platform ve birkaç derneğin birleşmesi..

Diğer taraftan İstanbul’un dışında sektörel olarak en önemli ve etkin örgütlü yapılanma TÜSAF (Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu). Evet TÜSAF 39 ilde mesleki derneğin kurmuş bir federasyondur. Yönetimsel olarak da geçtiğimiz günlerde güven tazeleyerek Adnan Çelik başkanlığa geldi. Deneyimli, bilgili ve çalışkan bir yönetim. Yeni ama eski ekiple iyi bir strateji belirlemeleri halinde çoğu Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi seçimlerini kazanırlar. Kazanmaları çok mu önemli? Evet. SAİK (Sigorta Acenteleri İcra Komitesi) öncesinde önemli bir üstünlük sağlayıp güven ve moral kazanacaktır. Yoksa Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitelerinin çok etkili olduklarına pek inanmıyorum. Komite üyeleri biraz kendilerine biraz da arkadaşlarına torpil geçiyor. Biraz da odanın imkanlarından faydalanıyorlar. Hepsi bu. SAİK öyle değil ama. Kanunen yetkilendirilmiş, acentelerin hak ve menfaatlerini koruyan, geleceğe güven ile bakmasını sağlayan yetkili bir kurumdur.

İzlenimlerim doğrultusunda, seçimlere TÜSAF, PASAD ve SAİS damga vuracak gibi görünüyor. TÜSAF hemen hemen her yerde ana aktör olarak karşımıza çıkacaktır. PASAD ise, geçmiş iki seçim deneyimi, çalışmaları ve şubelerden gelen oy gücünü kullanarak komitelerdeki yerini alacaktır. SAİS ise şu an kapalı bir kutu olarak karşımızda duruyor. Evet, İstanbul’da etkililer ama diğer illerde güçleri nedir bilinmiyor, bunu da ilerde Yalçın Metin’e sorarak öğreneceğiz. 2021 Eylül ayında yapılan seçimlerle kendini yeniden yapılandıran SAB İstanbul’daki en güçlü dernek olarak gözüküyor.

Şimdilik İstanbul’da SAB ile Acentelerin Sesi Platformu seçimin tarafları olarak gözüküyor.

Ankara’da BASİAD ile SADER arasında kıyasıya bir rekabet içinde,
İzmir daha kararını vermemiş gibi görünüyor,
Antalya sistemi kurmuş tıkır tıkır işliyor, kırmızıya devam 😊
Bursa çok karışık
Adana’da sorun yok
Diğer iller ile ilgili bilgi geldikçe paylaşacağım.

İstanbul ve Ankara’nın dışında genel olarak seçimler TÜSAF, PASAD, SAİS birliktelikleri ve o ildeki rakip gruplar arasında geçeceğe benziyor. Zira görünmeyen gizli el bu birliktelikleri ince ince işliyor. Gizli el bu işe inanıyor.

GİZLİ EL

 

NOT: 

  1. SAİS Başkanı Yalçın Metin ile görüştüm. Kendisi SAİS’in seçimlerde olmadığı belirtti. 
  2. Yazıda ismini belirtmediğim dernekler, platformlar ya da kişiler seçimler ile ilgili resmi olarak açıklama yapmadıkları için yazılmamıştır. Alınganlık göstermemelerini rica ediyorum.
  3. Aldığım duyuma göre Bursa’da anlaşmaya varılmış. Muhtemelen tek liste halinde gidilecek.

 

İbrahim Akpınar

İbrahim Akpınar

Tüm Yazılarını Görüntüle: İbrahim Akpınar

E-posta: ibrahimakpinar18@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir