Suskunlar – Dr. Behlül Ersoy

Dr. Behlül Ersoy’un kütüphanemizde bulunması gereken kitapları incelediği kitap inceleme serisinin altıncı kitabı “Suskunlar” keyifli okumalar dileriz…

Suskunlar – Dr. Behlül Ersoy

Yayınlanma Tarihi : 9 Ocak 2023

Ya Kebikeç… Bu kitabı koru! “Suskunlar” #6
 
“Ya Kebikeç” diyip tılsımladığım kitaplarımdan bir diğeri, postmodern edebiyatın en önemli yazarlarından biri olan İhsan Oktay Anar (İOA)’ın “Suskunlar”ı… ?

İOA’yı çoğunlukla “Puslu Kıtalar Atlası”dan tanıyorsunuz. Fakat o “çocuklarım” dediği birbirinden kıymetli yedi kitabın daha babası. Ben bu postta “Suskunlar”dan bahsedeceğim ama siz yine de İOA’nın bu enfes külliyatı için kitaplığınızın en güzel yerini ayırın. ?

Gelelim “Suskunlar”a… ?

Eser adını, bir Mevlevihane’nin bahçesindeki Suskunlar Haziresi veya Mezarlığı’ndan alıyor. Belki önünden onlarca kez geçtiniz. İstiklal Caddesi’nin bittiği, Yüksek Kaldırım’ın başladığı yerdedir Galata Mevlevihanesi…✔

İOA “Suskunlar” da üç semavi dinin ritüelleriyle süslü, musikisi bol, fantastik bir dünya kuruyor bize. Bu dünya İstanbul’da ve III. Ahmet devri saltanatından sonraki senelere denk düşüyor. İOA, Tevrat, İncil ve Kur’an-ı Kerim’de tasvir edilen varlıkları eserin kurgusuna ustalıkla uyarlıyor. Bu ana karakterlerden bazıları, Hz. İsa’yı temsil eden Zahir,  tarihte ilk cinayeti işleyen Kabili’i simgeleyen Zincirli Han Katili Kabil ve  şeytanı temsil eden Tağut… ✍

Şehr-i İstanbul’un en büyük yedi musiki üstadının peşine düşmüş bir şeytan Tağut ve yardımcısı Cüce İskender… Bir kurban ve aynı zamanda  “suskun” olan büyük musiki üstadı Eflatun… Bakalım kim galip gelecek. ?

Bu roman, Muhteşem Neyzen Batın Efendi ile Tağut’un ebedi savaşını anlatıyor. Hak ile batılın savaşı… ⚔

“Hak ile batılın savaşı”nı belki onlarca kez duydunuz veya okudunuz. Birde İOA’nın kaleminden okuyun, asla pişman olmayacaksınız. ?

?Tavsiye

“Suskunlar”ı okuduktan sonra gerçek “suskunlar”ı ziyaret etmek için, turistin az olduğu bir saate Galata Mevlevihanesi’ne gidilmelidir. Bahçedeki kediciklerin başları muhakkak okşanmalı, onların da “suskunlar”dan olduğu bilinmelidir. ?

“Suskunlar” diğer İOA eserlerinde olduğu gibi enginara benzer içiçe geçen katmanlardan oluşur. Burada bir karakter vardırki o da enginarın kalbidir. Bu yüzden dikkatli okuyunuz. Ancak o zaman görebilirsiniz. ?

?Son Söz 

Kahire Kahini Bilal:

“Sakın unutma! Aristoteles’in dem vurduğu gibi, ‘göz’ün vazifesi sadece ‘görmek’ değil, Hakikat’i görmektir. Hakikat’i gören bir göz, artık başka bir şeyi göremez. Çünkü o artık, başka bir vazifeyle mükellef değildir ve başka bir gayesi de yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir