TARSİM, 2. Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne Katıldı

TARSİM, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın himayesinde bu yıl İstanbul’da 2.’si 26 Eylül tarihinde düzenlenen Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne katılım sağlayarak, destek verdi.

TARSİM, 2. Türkiye Çiftçi Zirvesi’ne Katıldı

Yayınlanma Tarihi : 27 Eylül 2022

Zirve’de, “Gıda, Tedarik Zinciri ve Arz Güvenliği”, “Tarım Sigortaları ve Destek Kredileri” ve “Sürdürülebilir Tarım” başlıklarıyla 3 panel düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı ve Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi Bekir ENGÜRÜLÜ program çerçevesinde, Ekonomi Yazarı Feride CEM’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Tarım Sigortaları ve Destek Kredileri’ paneline katılım sağlayarak, TARSİM Sistemi’ne ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Bekir ENGÜRÜLÜ panelde, tarımda sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaparak, çiftçinin kendini mutlak surette gelir açısından emin hissetmesi gerektiğine işaret etti ve çiftçiyi üretimde tutabilmek için tarım sigortalarının önemli olduğunu vurguladı.

ENGÜRÜLÜ, paneldeki açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Son 4-5 yıldır dolu haritasında değişiklik var. İklim değişikliği dediğimiz yerde dolu ilk defa yağmadı, ancak frekans ve şiddetinde ciddi artış var. Kalite kaybı değil bazen ürünü de zayi ediyor. Bunlarla çiftçinin baş edebilmesi mümkün değil. TARSİM de çiftçi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş bir sistem. Devlet destek oluyor. Biz de her zaman çiftçimizin yanında olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir