Sigorta Analiz – Sakarya

Sigorta Gündemi olarak sektörün analizini yapabilmek adına düzenli olarak her ilin ayrı ayrı, sigorta ile ilgili verilerini, o ilin sektör yetkililerinin mesajlarını ve o ilin sektörümüzü ilgilendiren genel bilgilerini sizler için derliyoruz. Bu haftaki ilimiz Sakarya

Sigorta analizinin altıncısı olan Sakarya il analiz çalışmamızı tamamlamış bulunmaktayız. Bu çalışmaları yaparken bizlere her konuda yardımcı olan ve desteğini esirgemeyen Sakarya Ticaret Odası Başkanı A. Akgün ALTUĞ’a, Sakarya Ticaret Odası 16. Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Akdağcı’ya, Sakarya Ticaret Odası 16. Sigortacılık Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mutlu Eşme’ye, akarya Ticaret Odası 16. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi Tuncay Cebeci’ye ve Sakarya Ticaret Odası 16. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi Ali Esen’e ve diğer sektör yetkililerine Sigorta Gündemi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Sakarya İline Genel Bakış için tıklayınız...

Sakarya, Türkiye’nin en kalabalık yirmi ikinci ilidir. İl ismini topraklarından geçen Sakarya Nehri’nden almıştır. Sakarya ilinin merkezi Adapazarı’dır. Adapazarı 2021 yılında Danimarka’da aldığı ödül ile bisiklet şehri unvanını kazanmıştır.

2022 yılı sonu TÜİK verilerine göre il nüfusu: 1.080.080’dir. 16 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 668 mahalle bulunmaktadır.

Sakarya’nın kuzeyinde Karadeniz, batısında Kocaeli, Bursa, doğusunda Düzce ve güneyinde de Bolu ile Bilecik bulunmaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya’nın Karasu ilçesinde Karadeniz’e dökülür.

Sakarya ekonomisinde tarımın önemli bir yeri vardır. Hendek, Karasu ve Kocaali ilçelerinde fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ayrıca mısır tarımı da yapılmaktadır. Sakarya’da sanayi il merkezi Adapazarı yakınlarında gelişmeye başlamıştır. Son yıllarda kurulan sanayi kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da artırmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir’in ardından Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci ilidir.

Sakarya Yatırım imkanları açısından, ülkedeki hatta dünyadaki birçok bölgeden daha caziptir. Marmara Bölgesinde, İstanbul’a 164 km uzaklıkta, İstanbul-Ankara yolu üzerinde ve İstanbul-Antalya yolu kavşak noktasında bulunması itibariyle önemli bir coğrafi konum fırsatına sahiptir. İl, demir yolu, hava yolu ve kara yolları ile Avrupa ve Asya ülkelerine açılan bir kapıdır.

Adapazarı-Karasu Limanı-Ereğli-Bartın Limanı Demiryolu Bağlantısı Hattı ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinin faaliyete geçmesiyle Sakarya lojistik anlamda bölgesel ve ulusal ölçekte önemli avantajlar elde edecektir. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi ve Karasu Limanı faaliyete geçmiştir.

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.(TÜVASAŞ), Et ve Süt Ürünleri A.Ş. ve Tank Palet Fabrikası İl’de imalat sanayinde faaliyet gösteren önemli kamu işletmeleridir.

Sakarya’da referans olabilecek büyük ölçekli sanayi kuruluşları:

Otomotiv sanayi (Toyota, Otokar, Türk Traktör, Başak Traktör, Tırsan)

Savunma sanayi (Milli Tank, Zırhlı Muharebe Araçları, Fırtına Obüsleri),

TÜVASAŞ (Vagon ve Motorlu Tren Setleri İmalatı).

 

Adapazarı merkezde bulunan Orhan Cami Adapazarı’nın Osmanlı döneminde fethedilmesinden sonra Konuralp Bey tarafından Orhan Gazi adına yapılmıştır. Orhan Cami’ni yanında bulunan Uzunçarşı ise yaklaşık 100 dükkândan oluşur ve Adapazarı’nın Osmanlı döneminden kalan en eski ve en köklü çarşılarının başında gelir. Uzunçarşı’daki eski esnafın çoğu Bulgaristan, Bosna, Arnavutluk, Romanya muhacirleridir. İlk dönemlerinde ise, Ermeni ve Rumlar çarşının ilk kurucularıdır. Kentin ana ticaret merkezi konumundadır. Sakarya halkının alışveriş hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır.

 

 

Koruma bölgesi içinde bulunan Acarlar Longozu (su basar ormanı), son yıllarda sadece Sakarya’nın değil, Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken turistik noktalarından biri haline gelmiştir. Kaynarca-Karasu sınırlarının kesiştiği noktada bulunan Acarlar Longozu, nilüfer ve göl laleleriyle, endemik bitki örtüsüyle, başta dişbudak olmak üzere diğer ağaç türleriyle, kuş ve balık çeşitleriyle, hepsinden önemlisi cennetten bir köşe görünümüyle dikkat çekmektedir. Longozun yüzölçümü 1.562 hektar olup, derinliği 1,5 metreye kadar çıkmaktadır.

Marmara Bölgesi`nin doğu kesiminde, Adapazarı Ovasını İzmit Körfezi oluğuna birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan tatlı su gölüdür.

Sapanca`nın kıyıları, doğuda Sakarya ili, batı ucunda Kocaeli İlinde kalır. Havzası 252 km2`dir. Yüzölçümü 47 km2`dir. Doğu-batı uzunluğu 17 km`dir. Kuzey-güney genişliği 5 km olup yüzeyin denizden yüksekliği 31 m`dir. En derin yeri 61 m`dir. Gölün suyu kış ve ilk bahar aylarında yükselir, sonbahara doğru alçalır.

Göl, adını güney kıyısında kurulmuş olan ilçeden alır. Eski Türk kaynaklarında Ayan Gölü olarak geçer. Özellikle güneyindeki dağlardan inen sellerle iyi beslenen göl, fazla suyunu, doğu ucundan Çark suyu aracılığı ile Sakarya ırmağına boşaltır. Gölü besleyen dereler, Karaçay, Kuruçay, Kurtköy, Mahmudiye, İstanbul, Karadere ve Kaymakçı Dereleridir. Kuzeyinde ve güneyinde uzanan dağ eteklerinde keklik, çulluk ve tavşan yaşamaktadır. Gölde her çeşit tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır.

Sakarya Nehri Kızılırmak ve Fırat nehirlerinden sonra Türkiye’nin üçüncü en uzun, Kuzeybatı Anadolu’nun ise en büyük akarsuyudur. Nehir, ismini Yunan Mitolojisi’ndeki nehir tanrısı Sangarius’dan almaktadır. Eskişehir’in çifteler ilçesi yakınlarından doğan Sakarya Nehri kolları ile toplam uzunluğu 824 km.`dir. İl sınırları içindeki uzunluğu ise 159,5 km’yi bulur. Sakarya Nehri, ilimiz sınırları içinde Adapazarı ovasının kuzey kesiminde Mudurnu Çayını ve Sapanca Gölü’nün fazla suyunu boşaltan Çark suyunu alarak Karasu’dan Karadeniz’e dökülür.

Sakarya’nın marka lezzeti: ‘Islama köfte’

Yaklaşık 120 yıl önce Balkanlar’dan göçenlerin bayat ekmekleri değerlendirmek düşüncesiyle ortaya çıkan, kemik suyuna batırılan ekmekle sunulan ıslama köfte, Sakarya denilince akla gelen lezzetlerin başında yer alıyor.

 Balkanlar’dan 1900’lü yıllarda Sakarya’ya yerleşen göçmenlerin getirdiği, adını özel kemik suyuna batırılan ekmekle servis edilmesinden alan ıslama köfte hem göze hem de damağa hitap ediyor.

 

 

Sakarya denilince akla gelen lezzetlerin başında yer alan ıslama köftenin, kente gelen göçerlerin bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla ortaya çıktığı biliniyor.

Sakarya denilince akla kabak ve kabak tatlısı gelir. İlimizde doğal olarak yetiştirilen meşhur kabaklardan yapılan kabak tatlısının lezzeti bir başkadır.

Türkiye ayva üretiminde Sakarya önemli bir yere sahip olup, İlimizde özellikle Geyve ve Pamukova havzasında ayva yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır. Bu iki ilçemizde görünümü, lezzeti, kendine has aroması ve raf ömrü uzunluğu ile fark yaratan ayvanın tanıtımı için her yıl Ekim ayında ayva festivalleri düzenlenmektedir.

 

Sakarya İli Sektörel Yapılanma için tıklayınız...

2023 yılı verilerine göre Sakarya il sınırlarında sigorta aracılığı yapan 171 Sigorta acentesi, 73 Sigorta Acente şubesi hizmet verirken sektörün diğer aracıları olarak adlandırılan PTT, Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi şubeleri ise 189’u buluyor, toplamda ise 425 adet Sigorta aracısı faaliyet göstermektedir. Sektörünün bir diğer emektarı Sigorta Eksperi Sakarya’da 15 adet bulunurken, sigorta brokeri bulunmamaktadır. (Akyazı Ticaret Odası’na bağlı ilçelerin acente şube sayısı dahil değildir.)

SEKTÖREL YAPILANMA
Sigorta Acente Sayısı171
Sigorta Acente Şube Sayısı73
Sigorta Eksper Sayısı15
Sigorta Broker SayısıYok
Banka Şube Sayısı106
PTT Şube Sayısı48
Tarım Kredi Kooperatifi Sayısı35
Sigorta Şirketi Bölge Müdürlüğü0
Sigorta Acenteleri Derneği1
Sigorta Acenteleri İl Delege Sayısı4
Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi ÜyesiYok
Sigorta Acenteleri İcra Komitesi ÜyesiYok
Sakarya Ticaret Odası Sigortacılık Meslek KomitesiVar

Sakarya ilinde Sigorta Acentesi, Sigorta Acente şubesi, Tarım Kredi şubesi, Banka şubesi ve PTT şubesinin ilçelere göre dağılımını ise aşağıdaki tabloda görebiliriz. Adapazarı ilçesinde 104 Sigorta acentesi, 24 Sigorta Acente şubesi, 3 Tarım Kredi şubesi, 31 Banka şubesi ve 10 PTT şubesi var, toplamda ise Adapazarı ilçesinde 172 aracı faaliyet göstermektedir. Bir diğer merkez ilçesi olan Serdivan’da ise 12 Sigorta acentesi, 7 Sigorta Acente şubesi, 1 Tarım Kredi şubesi, 6 Banka şubesi ve 2 PTT şubesi toplamda ise Serdivan ilçesinde 28 aracı bulunmaktadır. 

SATIŞ KANALI İLÇE DAĞILIMI

İlçe

Acente

Şube

Tarım Kredi

Banka Şubesi

PTT Şubesi

Adapazarı

104

24

3

31

10

Akyazı

9

4

9

3

Arifiye

5

8

1

6

3

Erenler

1

6

1

10

2

Ferizli

3

1

4

2

5

Geyve

5

2

2

6

3

Hendek

6

6

4

8

3

Karapürçek

1

1

1

Karasu

5

4

5

8

2

Kaynarca

1

5

1

4

1

Kocaali

1

4

1

2

Pamukova

6

4

1

3

1

Sapanca

5

5

1

6

2

Serdivan

12

7

1

9

8

Söğütlü

1

1

1

1

1

Taraklı

1

1

1

1

Toplam

163

73

35

106

48

Mesleki öğütlenmeye baktığımızda sigorta aracıları il içerisinde Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği ve Sakarya Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi çatısı altında temsil edilmektedir. Ayrıca Sakarya Sigorta Acentelerinin il delegeliğinde 4 üyesi bulunmaktadır.

SAKARYA TİCARET VE SANAYİ ODASI SİGORTACILIK MESLEK KOMİTESİ

Ayhan Akdağcı - Meslek Komitesi Başkanı

Mutlu Eşme - Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı

Tuncay Cebeci - Meslek Komitesi Üyesi

Zafer Yıldırım - Meslek Komitesi Üyesi

Ali Esen - eslek Komitesi Üyesi

Şerafettin Gülerce - Meslek Komitesi Üyesi

Hasan Uçar - Meslek Komitesi Üyesi

Sakarya’da 171 Sigorta Acentesi olmasından dolayı kanunen her 50 Sigorta Acentesine bir delege düştüğü için dört il delegesi ile temsil edilmektedir. Son yapılan seçimlerde Sakarya ilini aşağıdaki tabloda yer alan Sigorta Acenteleri il delegesi olarak temsil etmektedir.

SAKARYA SİGORTA ACENTELERİ İL DELEGELERİ

Vahit Kocayaz - ERVAH SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

Oktay Topçu - SAKARYA VİZYON SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

Gürkan Yavaş - KNG SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

Mehmet Yasin Şahin - YASİN SAHİN SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

Sakarya İli Sigortacılık Verileri için tıklayınız...

Trafik ve Kasko Sigortası

2021 Yılı

 • Sakarya ilinde 2021 yılı verilerine göre 312.552 adet tescilli araç bulunmaktadır. Araçların 160.200’ü otomobil, 43.095’i traktör, 36.700’ü motosiklet, 51.472’si kamyonet, 11.187’si kamyon, 5.822’si minibüs, 3.087’si otobüs ve 989’u özel amaçlı taşıttır.
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti 248.507 adet olurken yazılan trafik poliçesi adeti 32.510’dur. Kocaeli ilinde trafik sigortası sigortasızlık oranı 2021 yılında %20,49 oranındadır.
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti 67.762 adet olurken yazılan kasko poliçesi adeti 8.357’dir. Kocaeli ilinde kasko sigortası sigortasızlık oranı 2021 yılında %78,32 oranındadır.

2022 Yılı

 • Sakarya ilinde 2022 yılı verilerine göre 327.954 adet tescilli araç bulunmaktadır. Araçların 167.339’u otomobil, 44.662’si traktör, 40.857’si motosiklet, 53.478’i kamyonet, 11.601’i kamyon, 5.886’sı minibüs, 3.021’i otobüs ve 1.110’u özel amaçlı taşıttır.
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti 259.229 adet olurken yazılan trafik poliçesi adeti 35.534’tür. Sakarya ilinde trafik sigortası sigortasızlık oranı 2022 yılında %20,96 oranındadır.
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti 71.426 adet olurken yazılan kasko poliçesi adeti 8.861’dir. Sakarya ilinde kasko sigortası sigortasızlık oranı 2022 yılında %78,22 oranındadır.

2021 ve 2022 yılları incelendiğinde;

 • Tescilli araç adeti %4,93
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti %4,31
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti %5,40

oranında artmıştır.

MOTORLU TAŞIT SAYISI

Araç Cinsi20212022Değişim %
Otomobil160.200167.3394.27
Minibüs5.8225.8861.09
Otobüs3.0873.021-2.18
Kamyonet51.47253.4783.75
Kamyon11.18711.6013.57
Motosiklet36.70040.85710.17
Özel Amaçlı Taşıt9891.11010.90
Traktör43.09544.6623.50
Toplam312.552327.9544.69

SAKARYA TRAFİK POLİÇESİ ÜRETİMİ

SenePoliçe AdetiAraç SayısıSigortasızlık Oranı
2021248.507312.552%20,49
2022259.229327.954%20,95

SAKARYA KASKO POLİÇESİ ÜRETİMİ

SenePoliçe AdetiAraç SayısıSigortasızlık Oranı
202167.762312.552%78,32
202271.426327.954%78,22

Trafik Kaza ve Sonuçları

Sakarya ilinde 2023 yılında 3.529 adet ölümlü-yaralanmalı kaza ve 3.411 adet maddi hasarlı kaza meydana gelmiş olup yaşanan kazalarda 5.188 vatandaş yaralanırken 36 vatandaş ise hayatını kaybetmiştir.

TRAFİK KAZA VE SONUÇLARI

SeneÖlüm.Yaral. KazaMad.Has. KazaÖlüYaralı
2022 Yılı2.7082.979304.078
2023 Yılı3.5293.411365.188

Kaza Tespit Tutanağı Verileri

Sakarya ilinde tutulan kaza tespit tutanaklarını incelediğimizde; 2022 yılında 10.453 adet ve 2021 yılında 10.554 adet kaza tespit tutanağı tutulmuş olup, tutulan kaza tespit tutanağı adeti 2022 yılında %0,9 oranında artmıştır.


Hayat Poliçesi Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Sakarya ilinde 1.465.835 adet hayat poliçesi kesilmiş olup, 677.465 adet hayat poliçesi 2021 yılında ve 788.370 adet hayat poliçesi 2022 yılında kesilmiştir. Kesilen hayat poliçesi adetleri 2022 yılında %16 oranında artış yaşamıştır.


Yangın Poliçesi Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Sakarya ilinde 170.724 adet yangın poliçesi yazılmış olup, 81.047 adet yangın poliçesi 2021 yılında ve 89.677 adet yangın poliçesi 2022 yılında kesilmiştir. Yazılan yangın poliçesi adetleri 2022 yılında %10 oranında azalma yaşamıştır.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Sakarya ilinde tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 10.785 olurken, 2021 yılında tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 4.670 kişi ve 2022 yılında tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 6.115’tir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 2022 yılında %31 oranında artış yaşamıştır.


DASK Verileri

Sakarya ilinde 240 bin adet konut (DASK poliçesi kesilebilir) bulunurken, bu konutların 198.764 adeti DASK poliçesi yaptırmıştır. Sakarya ili DASK prim üretimi ise 132.145.281 TL olmuştur. Sigortalılık ise %82,8 oranındadır.

DASK ( 2023 YILI )

Konut SayısıSigortalı Konut SayısıSigortalılık OranıPrim Toplamı TL
Sakarya Toplamı240.000198.763%82,8132.145.281
Türkiye Toplamı20.032.00011.469.985%57,35.927.783.292

Tarım Sigortaları Havuzu Verileri

2021 yılı Sakarya ilinde 70.589 adet TARSİM poliçe tanzim edilmiş, tanzim edilen poliçe karşılığında 125.491.232 TL prim üretimi gerçekleşmiş, 4.107.827.747 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 2021 yılı için ödenen hasar tazminatı ise 18.438.225 TL olarak gerçekleşmiştir.

2022 yılı Sakarya ilinde 43.220 adet TARSİM poliçesi kesilmiş, kesilen poliçe karşılığında 96.831.186 TL prim üretimi gerçekleşmiş olup, 3.886.479.072 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 2022 yılı için ödenen hasar tazminatı ise 12.925.963 TL olarak gerçekleşmiştir.

Branş bazlı incelendiğinde;

2021 yılında

 • 27.369 adet bitkisel ürün sigortası ile 28.660.045 TL prim üretimi yapılmış ve 846.793.731 TL değerindeki ürün sigortalanmış. 5.897.098 TL bitkisel ürün hasarı ödenmiştir.
 • Kesilen 4.028 adet büyükbaş hayvan poliçesi karşılığında 14.888.814 TL prim üretimi yapılmış olup 277.018.571 TL değerindeki büyükbaş hayvan sigortalanmış, 3.245.947 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • Küçükbaş hayvan, 148 adet poliçe ile sigortalanmış ve 963.818 TL prim üretimi gerçekleşmiştir. Yapılan sigorta ile 14.652.090 TL değerindeki küçükbaş hayvan sigortalanmıştır. Hasar durumuna baktığımızda ise 410.314 TL ödeme olmuştur.
 • Kümes hayvanlarında ise 531 adet poliçe ile 2.485.062 TL prim üretilmiş ve 241.677.699 TL değerindeki kümes hayvanı sigorta altına alınmıştır. Kümes hayvanlarında hasar ödemesi ise 707 TL olarak gerçekleşmiştir.

2022 yılında

 • 32.548 adet bitkisel ürün sigortası ile 52.809.072 TL prim üretimi yapılmış ve 1.721.901.343 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 3.738.009 TL bitkisel ürün hasarı ödenmiştir.
 • Kesilen 5.357 adet büyükbaş hayvan poliçesi karşılığında 19.204.658 TL prim üretimi yapılmış olup 962.140.297 TL değerindeki büyükbaş hayvan sigortalanmış olup 4.062.324 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • Küçükbaş hayvan, 240 adet poliçe ile sigortalanmış ve 1.032.693 TL prim üretimi gerçekleşmiştir. Yapılan sigorta ile 43.641.016 TL değerindeki küçükbaş hayvan sigortalanmıştır. Hasar durumuna baktığımızda ise 1.083.827 TL ödeme olmuştur.
 • Kümes hayvanlarında ise 368 adet poliçe ile 5.447.069 TL prim üretilmiş ve 625.448.056 TL değerindeki kümes hayvanı sigorta altına alınmıştır. Kümes hayvanlarında hasar ödemesi ise 384.835 TL olarak gerçekleşmiştir.

Sakarya İli Bankacılık ve Sigortacılık Eğitimi için tıklayınız...

Sakarya ilinde sigortacılık eğitimi ön lisans seviyesinde verilmektedir. İlde Bankacılık – Sigortacılık eğitimi veren üniversite Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’dir.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu’na 2023 yılında 84 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 60’ı kız ve 24’ü erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 34’ü aynı şehirden gelirken 50’si farklı şehirlerden gelmiştir. 2023 yılında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %45,2’si liseden mezun olan ve ÖSYS’ye ilk defa giren öğrencilerdir.

2023 yılı itibari ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 309 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %66’sı kız öğrenci ve %34’ü erkek öğrencidir.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2022 yılında 56 öğrenci ve 2023 yılında 48 öğrenci mezun olmuştur.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu’na 2023 yılında 96 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 60’ı kız ve 36’sı erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 28’i aynı şehirden gelirken 68’i farklı şehirlerden gelmiştir. 2023 yılında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %48’i Liseden mezun, daha önce hiç üniversiteye yerleşmemiş öğrencilerdir.

2023 yılı itibari ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 335 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %61’i kız öğrenci ve %39’u erkek öğrencidir.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2022 yılında 41 öğrenci ve 2023 yılında 39 öğrenci mezun olmuştur.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Sakarya İli Sektör Yetkililerinden Mesajları için tıklayınız...

Tuncay Cebeci – Sakarya Ticaret Odası 16. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi

28 Kasım 2023 Tarihinde SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Gri sigorta ve Mellce Sigorta’ya Mevzuata aykırı kötü yönetimden dolayı el koydu.

Bu sigorta şirketlerinin Sakarya da 20 acentesi Türkiye genelinde de yaklaşık olarak iki bin acentesi bulunmaktadır. Bu sigorta acentesi arkadaşlarımız 29 Kasım 2023 sabah kalkıp ofislerine gittiklerinde bilgisayarlarına bir baktılar artık bu şirketlerden poliçe kesemiyorlar.

SEDDK’dan haber beklemeye başladı ve arayış içerisine girdiler. Çünkü yıllardır çalıştıkları sigorta şirketlerinde artık telefonların karşısında kimse yoktu.

Aynı gün SEDDK’dan bir açıklama geldi. Üretilen bütün poliçelerin 3 gün içinde iptal olacağı. Ortalama bir acentenin yılda 100 poliçe kestiğini düşünürsek 200 bin müşteri yani mağdur sayısı demek. Neden mağdur? Çünkü poliçelerin iptallerinden doğan primler iade yapılmayacaktı o günden beri de yapılmadı zaten. Fakat poliçelerin hepsi iptal oldu.

Siz müşteri olarak böyle bir şey başınıza gelse muhatap olarak kimi alırsınız? Tabii ki acentenizi. Herkes de öyle yapıyor zaten. Ve o iki bin acente arkadaşımızda bu problemleri çözmek için elinden geleni yapıyor.

Fakat bu süreçte sigorta acenteleri ilimizdekiler de dahil sahipsiz olduklarını düşünüyor. Evet acente olabilmek için TOBB’a 63 BİN TL yatıran sigorta acenteleri bizim sahibimiz yok diyorlar.

SEDDK – SAİK Toplantısından acenteleri aydınlatacak hiçbir net bilgi çıkmadı. Sadece poliçelerin iptal süreci üç gün uzatıldı.

Bütün acentelerin içerideki teminat mektupları ne olacak

Acentelerin komisyonları ne olacak.

Hasar dosyaları ne olacak.

Yani acenteler ne olacak bu soruların cevapları yok.

Tabii müşteriler önemli ama ben burada acente temsilcisiyim Acentelerin problemi benim öncelikli problemim. Elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum.

Komite olarak yapıyoruz da

Onca problemi olan, haksız rekabetten dolayı sektördeki payı gittikçe azalan acente arkadaşlarımız maalesef bir de son günlerde bu problemle uğraşmaktadır.

Bazı devleti temsil eden siyasilerle bu konuyu paylaştım sağ olsunlar dinlediler not aldılar. Ellerinden geleni yapacaklarına da inanıyorum. Fakat süreçte şansımıza mahalli seçimler yaklaştığı için onlara da hak veriyorum.

Buradan sigorta acenteleri olarak sesimizi duyurmak istiyoruz.

 


 

Sakarya İl Delege Adayı Yusuf Gökdemir

Ali Esen – Sakarya Ticaret Odası 16. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi

SESİMİZİ DUYAN VARMI

5684 sayılı yasa Sigorta Acenteleri kanunu bugün itibariyle acentelik mesleğini korumuyor, sesimizi duymuyor.

33 yıldır bu mesleği yapan biri olarak o kadar çok emek verdik.

Büyük bir aile olduğumuz halde mevcut sorunlarımız hala devam ediyor.

Bir acente sabah ofisini açtığında kapıdan içeriye ilk giren müşteri zorunlu trafik sigortası istiyor, ama acente saatlerce kendi kesemiyor meslektaşlarından yardım işitiyor vatandaşı bekletiyor ama yine kesemiyor.

Çünkü SESİMİZ DUYAN YOK

Sigorta şirketleri acenteye artık vatandaşın poliçesini basacağımız poliçe kâğıdı göndermiyor acente kırtasiyeden top A4 kâğıdı satın alıyor.

Acente oto dışı üretim hedefini tutturamadığında sigorta şirketi acenteye mobbing uyguluyor acentenin bütün enerjisini motivasyonunu yok ediyorlar.

Acenteler hedeflerini rakamsal tutturuyor, poliçe sayısını tutturamayınca şirket temsilcisi acenteye mobbing uyguluyor.

Acente hasar çokluğundan dolayı tek taraflı feshi ediliyor

Acenteler kira desteği, araç desteği, insan kaynağı desteği talep ediyor ama

SESİNİ DUYAN YOK

Acenteler depremde vefat ediyor, ailesine ve çocuklarına ne sanayi odası ne TOBB ne temsil ettiği sigorta şirketi ilgilenmiyor bakmıyor.

Çünkü kimse SESİMİZİ DUYMUYOR

Yeni kurulan Trafik Teklif Platformu çökmüş durumda

Acente komisyonları düşüyor

SESİMİZİ DUYAN YİNE YOK

 


 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çalışmalarını yürüten, Sigortacılık ve Finans sektörü temsilcilerinin oluşturduğu 16. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölüm Başkanı, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Danışmanı Prof. Dr. Nilüfer Dalkılıç’ın sunumu ile 25 Mayıs perşembe günü ücretsiz olarak gerçekleştirilen Sigorta Ürünleri Satış Eğitimi sonrası komite üyeleri ile bir araya gelen Prof. Dr. Nilüfer Dalkılıç ve Sakarya acenteleri eğitim sonrası satış teknikleri üzerine fikir alışverişinde bulundu.

SATSO 16.Meslek Komitesi’nin 2023 dönemi içerisinde aldığı önemli kararlardan biri olan Sakarya sigorta sektörüne uzun yıllarını adamış, sektörün tecrübeleri isimlerini onurlandırılacağı plaket töreni ile ilgili istişare edildi.

Bir önceki toplantıda da konuşulan 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası inşaat sektörü ile alakalı sigortaların önemi tekrar vurgulandı. Türkiye ekonomisinde lokomotif olan sigortacılık sektörünün ve penetrasyonun arttırılması için neler yapılabileceği tartışıldı.

 


 

Asistans360 Genel Müdürü Birol Ceylan

Asistans360 Genel Müdürü Birol Ceylan’a göre, günümüzde asistans sektörü artık sigorta sektörünün ayrılmaz parçası olduğunu ve asistans hizmetleri, Sigorta şirketlerinin iş yükünü aldığı sektörün büyüme hızı en yüksek iş kollarından biri haline geldiğini ifade etmiştir.

Asistans360: Aracınızın arızalanması, çalınması veya kaza geçirmesi gibi beklenmeyen durumlarda, aracınızın yerinde onarılması veya aracınızın çekilmesi için bir çekici veya gezici servis aracı gönderiyor.

Asistans360 Yol Yardım Hizmetleri Ltd. Şti. yurdumuzun 81 il merkezi ve ilçesinde yaklaşık 6.500 hizmet sağlayıcısıyla (çekici &kurtarıcı) koordinasyonu sağlayıp , müşterilerin yolculuklarına güvenli bir şekilde devam edebilmeleri için 7/24 hizmet veriyor.

Hizmetlerden faydalanmak isteyen tüm araç sahipleri www.asistans360.com.tr den en yakın bayi satış kanalı ile iletişime geçerek araç sınıflarına göre hizmet paketlerine sahip olabildiğini ifade etmiştir.

Ayrıca müşterilerin çağrı merkezine 0850 309 67 82 den ulaşarak ücretsiz çekici/kurtarıcı talebinde bulunabildiğini, Olası bir durumda ambulans, polis, jandarma ile iletişime geçerek hasar ve can güvenliğini de takip ettiklerini ifade ederek Sektörün rehberi görevini üstlenen Sigorta gündemine teşekkürlerini sunmuştur.