Sigorta Analiz – Denizli

Sigorta Gündemi olarak sektörün analizini yapabilmek adına düzenli olarak her ilin ayrı ayrı, sigorta ile ilgili verilerini, o ilin sektör yetkililerinin mesajlarını ve o ilin sektörümüzü ilgilendiren genel bilgilerini sizler için derliyoruz. Bu haftaki ilimiz Denizli

Sigorta analizinin beşincisi olan Denizli il analiz çalışmamızı tamamlamış bulunmaktayız. Bu çalışmaları yaparken bizlere her konuda yardımcı olan ve desteğini esirgemeyen Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan’a, TÜSAF Başkanı Adnan Çelik’e, Denizli Ticaret Odası 18. Sigortacılık Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Cemal Başeren’e, Denizli Ticaret Odası 18. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi Cem Bağçeli’ye ve diğer sektör yetkililerine Sigorta Gündemi olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Denizli İline Genel Bakış için tıklayınız...

Anadolu yarımadasının güneybatısında, Ege bölgesinin güneydoğusunda, Ege-İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit teşkil eden Denizli ekonomik bakımdan tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin her üçünün de dinamik bir görünüm sergilediği önemli illerden biridir. Denizli 2022 yılı verilerine göre 1.059.332 nüfuslu, 19 ilçe ve 20 belediyesi, 617 mahallesi ve 361 köyü bulunan en kalabalık yirmi ikinci şehridir.  

Kendi imkanlarıyla gelişmesi ile Türkiye’de model olarak gösterilen Denizli, ekonomik faaliyetler bakımından iller arasında ilk 13, sanayi bakımından ise ilk 9 il arasında yer almaktadır. Denizli’de kurulmuş ya da kuruluş aşamasında olan 7 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Denizli sanayi incelendiğinde firmaların % 45’i dokuma, hazır giyim, deri gibi emek yoğun mallar üreten aynı zamanda iç ve dış piyasalarda ağır rekabet içinde olan firmalardır.

Tekstil sanayii, yüksek istihdam hacmi ve zamanda yarattığı katma değer büyüklüğü bakımından Denizli’nin önde gelen sanayii sektörü durumundadır. Denizli’de dokumacılığın kökeni Antik dönemlere uzanmaktadır. Anadolu’ya Türklerin yerleşmesinden sonra dokumacılık kültürü gelişerek devam etmiştir. Antik dönemde yün dokumaların yaygın olduğu Buldan’da Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde pamuk ve ipek malzeme kullanılmaya başlanmıştır. El dokuma tezgahlarında dokunan kumaşlar ayva çekirdeği, nar kabuğu, ceviz yaprağı ve meşe palamudundan ve kök boyalardan elde edilen doğal boyalar ile renklendirilmiştir. Buldan’a özgü geleneksel bir dokuma türü olan “Buldan bürümcüğü” Buldan bezi, bükülü bez, ak alemli bez gibi adlarla da bilinir.

İklim ve coğrafya yapısının getirdiği çok çeşitlilik ilimizdeki tarımsal ürün deseninde zenginlik sağlamaktadır. Denizli’de arazilerinin % 32’si tarım arazisi, % 21’i yerleşim ve tarım dışı, % 44’ü ise orman ve fundalık arazidir. Tarıma açık arazilerin % 40’ı sulanabilmektedir.

Denizli’de tahıl, pamuk, şeker pancarı, tütün, mısır, baklagiller gibi her türlü tarla ürünleri ile sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır.

Roma ve Bizans dönemlerinde antik bir kaplıca kenti olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hierapolis, Denizli şehir merkezine 20 km uzakta yer almaktadır. Bu bölge ılık, mineral bakımından zengin sularla dolu dünyaca ünlü bir kalsit traverten harikasına ev sahipliği yapan Pamukkale olarak biliniyor. Pamukkale popüler bir termal merkezdir; kalsiyum ve demir açısından zengin sularının iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Pamukkale’nin termal suları tarih boyunca birçok insana şifa sunmuştur. Bu eşsiz güzelliğin ve sunduğu şifanın ününü duyanlar Anadolu’nun farklı kentlerinden Hierapolis’e tedavi amacıyla gelip burada geçici ya da kalıcı olarak konaklamışlardır. Bu eşsiz şifa kaynağından büyülenen hastaların ömürlerini burada tamamladıkları çevredeki mezar buluntularından anlaşılmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti içerisinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Plutonium Kutsal Alanı (Cehennem Kapısı) ve antik dünyada“ölüler ülkesine geçiş kapısı” olarak kabul edilen mağaranın girişi gün yüzüne çıkarılmıştır. Pagan inanışının hakim olduğu Antik Çağ’da Hierapolis, “Kutsal Kent” anlamına gelmektedir.

Anadolu’da M.Ö. 1. yüzyılda Roma döneminin önemli bir kenti olan kent, bu döneme ait büyük eserlere ev sahipliği yapıyor. Denizli şehir merkezine arabayla yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan Laodikeia antik kenti, tarihin en büyük ticaret merkezlerinden biri olma özelliği ile görülmesi gereken yerler arasında.

Denizli mutfağı kendine özgü zengin yemek çeşitleri ve Tavas baklavası, Kale biberi, Serinhisar leblebisi, Çameli fasulyesi gibi tescilli geleneksel ürünleri ile dikkat çekmektedir. Ege Bölgesinin mutfak kültürünün etkisiyle sebze yemeklerinin ağırlıklı olduğu Denizli’de bölgeye özgü et yemekleri de yapılmaktadır. Denizli’de kuru patlıcan dolması, patlıcan közlemesi gibi patlıcanlı yemek çeşitlerine sık rastlanmaktadır. Taratorlu börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası yöreye özgü salata türleridir. Kedi börülcesi çorbası, top tarhana çorbası, ovmaç çorbası, Arap aşı çorbası gibi çorba çeşitleri yapılmaktadır. Börek ve tatlı türlerinde Ege Bölgesi özellikleri görülür. Leğen böreği, muhacir somunu/böreği, katmer, aşure Denizli’de tadılabilecek diğer lezzetler arasında yer almaktadır.

Denizli’nin lezzetiyle meşhur yöresel yemeği olan Denizli Kebabı, yapımı oldukça ustalık isteyen ve odun fırınında pişen bir tür tandır kebabıdır. Kuzu eti, özel olarak yapılmış fırında, odun ateşinin karşısında yavaş yavaş kızararak pişirilir ve çatal bıçak kullanılmadan servis edilir.

Denizli’nin sembolü, yöreye özgü doğal bir ırk olan Denizli Horozu ahenkli rengi ve 20-30 saniye ötebilen sesiyle ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Uzun ve güzel ötüşü yanında masalsı güzelliği ve asaletli duruşu ile de ilgi çekmektedir. Denizli Horozu sesinin tonuna göre, ince, davudi, kalın ses olmak üzere ayrılır. Dünyanın en uzun ötüşlü horozu unvanına sahip Denizli Horozu, farklı melodileri andıran hüzünlü, cırtlak, dalgalı (alaycı) seslerle ötebilmektedir. Denizli Horozu, antik dünyadan günümüze ulaşan taşlara işlenmiş bir sembol ve şehrin mitolojik efsanesidir. Efsaneye göre Ares’in verdiği görevi yerine getirmeyen nöbetçi horoza çevrilerek cezalandırılır. Hierapolis Antik Kenti’nde tıp öğrencisine ait bir yazıtta horoz motifi ve Laodikeia Antik Kenti’nde bulunan eserlerde M.S. 2.yüzyıla ait horoz figürü bulunmaktadır.

Denizli İli Sektörel Yapılanma için tıklayınız...

2023 yılı verilerine göre Denizli il sınırlarında sigorta aracılığı yapan 302 Sigorta acentesi, 58 Sigorta Acente şubesi hizmet verirken sektörün diğer aracıları olarak adlandırılan PTT, Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi şubeleri ise 259’u buluyor, toplamda ise 619 adet Sigorta aracısı faaliyet göstermektedir. Sektörünün bir diğer emektarı Sigorta Eksperi Denizli’de 18 adet bulunurken, sigorta brokeri bulunmamaktadır.

SEKTÖREL YAPILANMA
Sigorta Acente Sayısı302
Sigorta Acente Şube Sayısı58
Sigorta Eksper Sayısı18
Sigorta Broker SayısıYok
Banka Şube Sayısı133
PTT Şube Sayısı84
Tarım Kredi Kooperatifi Sayısı42
Sigorta Şirketi Bölge MüdürlüğüYok
Sigorta Acenteleri Derneği1
Sigorta Acenteleri İl Delege Sayısı7
Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Üyesi1
Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Üyesi1
Denizli Ticaret Odası Sigortacılık Meslek KomitesiVar

Denizli ilinde Sigorta Acentesi, Sigorta Acente şubesi, Tarım Kredi şubesi, Banka şubesi ve PTT şubesinin ilçelere göre dağılımını ise aşağıdaki tabloda görebiliriz. Merkezefendi ilçesinde 194 Sigorta acentesi, 23 Sigorta Acente şubesi, … Tarım Kredi şubesi, 59 Banka şubesi ve 12 PTT şubesi var, toplamda ise Merkezefendi ilçesinde 288 aracı faaliyet göstermektedir. Bir diğer merkez ilçesi olan Pamukkale’de ise 39 Sigorta acentesi, 12 Sigorta Acente şubesi, 4 Tarım Kredi şubesi, 24 Banka şubesi ve 15 PTT şubesi toplamda ise Pamukkale ilçesinde 94 aracı bulunmaktadır. 

SATIŞ KANALI İLÇE DAĞILIMI

İlçe

Acente

Şube

Tarım Kredi

Banka Şubesi

PTT Şubesi

Acıpayam

11

4

2

6

8

Babadağ

1

1

0

1

1

Baklan

0

0

3

1

2

Bekilli

2

0

1

1

2

Beyağaç

1

0

1

1

1

Bozkurt

1

0

1

3

2

Buldan

5

Güncellenecek

2

3

2

Çal

3

0

3

3

5

Çameli

2

2

1

2

2

Çardak

2

1

1

1

2

Çivril

14

3

9

9

8

Güney

3

Güncellenecek

1

1

2

Honaz

4

2

2

3

6

Kale

4

0

2

2

2

Merkezefendi

194

23

0

59

12

Pamukkale

39

12

4

24

15

Sarayköy

9

2

1

6

2

Serinhisar

1

2

1

2

2

Tavas

6

6

7

5

8

Toplam


302

58

42

133

84

Mesleki öğütlenmeye baktığımızda sigorta aracıları il içerisinde Denizli Sigorta Acenteleri Derneği ve Denizli Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi çatısı altında temsil edilmektedir. Ayrıca Denizli Sigorta Acentelerinin il delegeliğinde 7 üyesi bulunmaktadır.

DENİZLİ TİCARET ODASI SİGORTACILIK MESLEK KOMİTESİ

Derya Eskici- Meslek Komitesi Başkanı

Yakup Özen - Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı

Cemal Başeren – Meclis Asil Üyesi

Cevat Fahri Bermant – Meclis Asil Üyesi

Mehmet Kadıoğlu – Meclis Yedek Üyesi

Adalet Sigorta - Meslek Komitesi Yedek Üyesi

Serdar Cansev - Meslek Komitesi Yedek Üyesi

Kurtoğlu Sigorta - Meslek Komitesi Yedek Üyesi

Şükran Demir - Meslek Komitesi Yedek Üyesi  

Cem Bağçeli - Meslek Komitesi Yedek Üyesi

DENİZLİ SİGORTA ACENTELERİ DERNEĞİ

Cemal Başeren - Yönetim Kurulu Başkanı

Cevat Fahri Bermant - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 

Derviş Küçük - Genel Sekreter

Derya Eskici - Sayman

Mehmet Kadıoğlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Yakup Özen - Yönetim Kurulu Üyesi

Şükran Demir - Yönetim Kurulu Üyesi

Haydar Burak Zeybek  - Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Ersin İsenlik  - Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Serdar Cansev  - Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Ercan Yılmaz  - Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Sevil Öztürk Kösea - Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Hüseyin Selçuk - Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

Mücahit Palavuz  - Denetim Kurulu Asil Üyesi

Mehmet Erikler - Denetim Kurulu Asil Üyesi

Mehmet Zengin - Denetim Kurulu Asil Üyesi

Alper Karadam - Denetim Kurulu Yedek Üyesi

Murat Bilgiç - Denetim Kurulu Yedek Üyesi

Ayşe Sunuk - Denetim Kurulu Yedek Üyesi

Denizli’de 302 Sigorta Acentesi olmasından dolayı kanunen her 50 Sigorta Acentesine 1 delege düştüğü için yedi il delegesi ile temsil edilmektedir. Son yapılan seçimlerde Denizli ilini aşağıdaki tabloda yer alan Sigorta Acenteleri il delegesi olarak temsil etmektedir.

DENİZLİ SİGORTA ACENTELERİ İL DELEGELERİ

Bilal Yavuzçehre - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Mehmet Kadıoğlu - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Cemal Başeren - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Adnan Çelik - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Cevat Fahri Bermant - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Özcan Cengiz - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Derviş Küçük - Denizli Sigorta Acenteleri İl Delegesi

Denizli İli Sigortacılık Verileri için tıklayınız...

Trafik ve Kasko Sigortası

2021 Yılı

 • Denizli ilinde 2021 yılı verilerine göre 446.009 adet tescilli araç bulunmaktadır. Araçların 215.984’ü otomobil, 56.945’i traktör, 77.472’si  motosiklet, 70.726’sı kamyonet, 12.577’si kamyon, 9.419’u minibüs, 7.278’i otobüs ve 1.122’si adeti özel amaçlı taşıttır.
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti 341.967 adet olurken yazılan trafik poliçesi adeti 43.272’dir. Kocaeli ilinde trafik sigortası sigortasızlık oranı 2021 yılında %23,33 oranındadır.
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti 105.375 adet olurken yazılan kasko poliçesi adeti 13.252’dir. Kocaeli ilinde kasko sigortası sigortasızlık oranı 2021 yılında %75,71 oranındadır.

2022 Yılı

 • Denizli ilinde 2022 yılı verilerine göre 464.481 adet tescilli araç bulunmaktadır. Araçların 223.335’i otomobil, 19.599’u traktör, 82.931’i motosiklet,  73.504’ü kamyonet, 13.000’i kamyon, 7.191’i minibüs, 3.905’i otobüs ve 1.271’i adeti özel amaçlı taşıttır.
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti 353.563 adet olurken yazılan trafik poliçesi adeti 47.303’tür. Kocaeli ilinde trafik sigortası sigortasızlık oranı 2022 yılında %23,88 oranındadır.
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti 112.834 adet olurken yazılan kasko poliçesi adeti 14.173’tür. Kocaeli ilinde kasko sigortası sigortasızlık oranı 2022 yılında %75,71 oranındadır.

2021 ve 2022 yılları incelendiğinde;

 • Tescilli araç adeti %3,98
 • Yürürlükteki trafik poliçesi adeti %3,39
 • Yürürlükteki kasko poliçesi adeti %7,07

oranında artmıştır.

MOTORLU TAŞIT SAYISI

Araç Cinsi2021 Yılı2022 YılıDeğişim %
Otomobil215.984223.3353.29
Minibüs7.2787.191-1.20
Otobüs3.9053.9050
Kamyonet70.72673.5043.77
Kamyon12.57713.0003.25
Motosiklet77.47282.9016.54
Özel Amaçlı Taşıt1.1221.27111.72
Traktör56.94559.3744.09
Toplam446.009464.4813.97

DENİZLİ TRAFİK POLİÇESİ ÜRETİMİ

SenePoliçe AdetiAraç SayısıSigortasızlık Oranı
2021341.967446.009%23,33
2022353.563464.481%23,88

DENİZLİ KASKO POLİÇESİ ÜRETİMİ

SenePoliçe AdetiAraç SayısıSigortasızlık Oranı
2021105.375446.009%76,37
2022112.834464.481%75,70

Trafik Kaza ve Sonuçları

Denizli ilinde 2023 yılında 3.771 adet ölümlü-yaralanmalı kaza ve 4.556 adet maddi hasarlı kaza meydana gelmiş olup yaşanan kazalarda 5.701 vatandaş yaralanırken 78 vatandaş ise hayatını kaybetmiştir.

TRAFİK KAZA VE SONUÇLARI

SeneÖlüm.Yaral. KazaMad.Has. KazaÖlüYaralı
2022 Yılı3.3044.139444.850
2023 Yılı3.7714.556785.701

Kaza Tespit Tutanağı Verileri

Denizli ilinde tutulan kaza tespit tutanaklarını incelediğimizde; 2022 yılında 10.570 adet ve 2021 yılında 11.674 adet kaza tespit tutanağı tutulmuş olup, tutulan kaza tespit tutanağı adeti 2022 yılında %9 oranında azalmıştır.

KAZA TESPİT TUTANAĞI (ADET)

202111.674
202210.570

Hayat Poliçesi Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Denizli ilinde 968.719 adet hayat poliçesi kesilmiş olup, 446.610 adet hayat poliçesi 2021 yılında ve 524.109 adet hayat poliçesi 2022 yılında kesilmiştir. Kesilen hayat poliçesi adetleri 2022 yılında %17 oranında artış yaşamıştır.


Yangın Poliçesi Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Denizli ilinde 187.724 adet yangın poliçesi yazılmış olup, 95.535 adet yangın poliçesi 2021 yılında ve 92.189 adet yangın poliçesi 2022 yılında kesilmiştir. Yazılan yangın poliçesi adetleri 2022 yılında %4 oranında azalma yaşamıştır.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Verileri

2021 – 2022 yılları arasında Denizli ilinde tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 22.959 olurken, 2021 yılında tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 7.484 kişi ve 2022 yılında tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 15.475’dir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sigortalı kişi sayısı 2022 yılında %107 oranında artış yaşamıştır.


DASK Verileri

Denizli ilinde 288 bin adet konut (DASK poliçesi kesilebilir) bulunurken, bu konutların 151.523 adeti DASK poliçesi yaptırmıştır. Denizli ili DASK prim üretimi ise 94.859.189 TL olmuştur. Sigortalılık ise %52,6 oranındadır.

DASK ( 2023 YILI )

Konut SayısıSigortalı Konut SayısıSigortalılık OranıPrim Toplamı TL
Denizli Toplamı288.000151.523%52,694.859.189
Türkiye Toplamı20.032.00011.674.567%58,35.227.830.722

Tarım Sigortaları Havuzu Verileri

2021 yılı Denizli ilinde 47.637 adet TARSİM poliçe tanzim edilmiş, tanzim edilen poliçe karşılığında 121.020.121 TL prim üretimi gerçekleşmiş, 2.131.739.218 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 2021 yılı için ödenen hasar tazminatı ise 58.207.074 TL olarak gerçekleşmiştir.

2022 yılı Denizli ilinde 56.162 adet TARSİM poliçesi kesilmiş, kesilen poliçe karşılığında 201.911.267TL prim üretimi gerçekleşmiş olup, 937.996.727 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 2022 yılı için ödenen hasar tazminatı ise 4.600.904.737 TL olarak gerçekleşmiştir.

Branş bazlı incelendiğinde;

2021 yılında

 • 40.401 adet bitkisel ürün sigortası ile 58.638.304 TL prim üretimi yapılmış ve 1.326.992.086 TL değerindeki ürün sigortalanmış. 36.766.457 TL bitkisel ürün hasarı ödenmiştir.
 • Kesilen 5.511 adet büyükbaş hayvan poliçesi karşılığında 54.542.774 TL prim üretimi yapılmış olup 602.286.870 TL değerindeki büyükbaş hayvan sigortalanmış, 20.142.637 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • Küçükbaş hayvan, 1.657 adet poliçe ile sigortalanmış ve 7.266.004 TL prim üretimi gerçekleşmiştir. Yapılan sigorta ile 148.953.357 TL değerindeki küçükbaş hayvan sigortalanmıştır. Hasar durumuna baktığımızda ise 1.297.980 TL ödeme olmuştur.
 • Kümes hayvanlarında ise 56 adet poliçe ile 292.525 TL prim üretilmiş ve 47.000.765 TL değerindeki kümes hayvanı sigorta altına alınmıştır. Kümes hayvanlarında ise hasar gerçekleşmemiştir.
 • Su ürünleri branşında kesilen 6 adet poliçe ile 280.513 TL prim üretimi gerçekleşmiş olup 6.506.140 TL değerinde su ürünü sigorta altına alınmıştır. Su ürünlerinde ise hasar gerçekleşmemiştir.

2022 yılında

 • 48.822 adet bitkisel ürün sigortası ile 114.927.496 TL prim üretimi yapılmış ve 3.063.908.530 TL değerindeki ürün sigortalanmıştır. 27.662.322 TL bitkisel ürün hasarı ödenmiştir.
 • Kesilen 5.470 adet büyükbaş hayvan poliçesi karşılığında 75.501.050 TL prim üretimi yapılmış olup 1.106.906.380 TL değerindeki büyükbaş hayvan sigortalanmış olup 27.147.515 TL hasar ödemesi gerçekleşmiştir.
 • Küçükbaş hayvan, 1.781 adet poliçe ile sigortalanmış ve 10.399.616 TL prim üretimi gerçekleşmiştir. Yapılan sigorta ile 290.632.403 TL değerindeki küçükbaş hayvan sigortalanmıştır. Hasar durumuna baktığımızda ise 2.796.880 TL ödeme olmuştur.
 • Kümes hayvanlarında ise 80 adet poliçe ile 810.650 TL prim üretilmiş ve 131.137.120 TL değerindeki kümes hayvanı sigorta altına alınmıştır.  Kümes hayvanlarında ise hasar gerçekleşmemiştir.
 • Su ürünleri branşında kesilen 9 adet poliçe ile 272.454 TL prim üretimi gerçekleşmiş olup 8.320.304 TL değerinde su ürünü sigorta altına alınmıştır. Su ürünlerinde ise hasar gerçekleşmemiştir.

Denizli İli Bankacılık ve Sigortacılık Eğitimi için tıklayınız...

Denizli ilinde sigortacılık eğitimi ön lisans seviyesinde verilmektedir. İlde Bankacılık – Sigortacılık eğitimi veren üniversite Pamukkale Üniversitesi’dir.

Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu

Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu’na 2023 yılında 106 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 60’sı kız ve 46’sı erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 61’i aynı şehirden gelirken 45’i farklı şehirlerden gelmiştir. 2023 yılında Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %42,5’i liseden mezun olan ve ÖSYS’ye ilk defa giren öğrencilerdir.

2023 yılı itibari ile Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 288 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %56’sı kız öğrenci ve %44’ü erkek öğrencidir.

Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2022 yılında 67 öğrenci ve 2023 yılında 60 öğrenci mezun olmuştur.

Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu

Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu’na 2023 yılında 84 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 45’i kız ve 39’u erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 34’ü aynı şehirden gelirken 50’si farklı şehirlerden gelmiştir. 2023 yılında Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %40’ı liseden mezun olan ve ÖSYS’ye ilk defa giren öğrencilerdir.

2023 yılı itibari ile Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 223 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %50’si kız öğrenci ve %50’si erkek öğrencidir.

Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2022 yılında 39 öğrenci ve 2023 yılında 39 öğrenci mezun olmuştur.

Pamukkale Üniversitesi Buldan Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Pamukkale Üniversitesi Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu

Pamukkale Üniversitesi Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu’na 2023 yılında 54 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 25’i kız ve 29’u erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 22’si aynı şehirden gelirken 32’si farklı şehirlerden gelmiştir. 2023 yılında Pamukkale Üniversitesi Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %41’i liseden mezun, daha önce hiç üniversiteye yerleşmeyen öğrencilerdir.

2023 yılı itibari ile Pamukkale Üniversitesi Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 167 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %47’si kız öğrenci ve %53’ü erkek öğrencidir.

Pamukkale Üniversitesi Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2022 yılında 31 öğrenci ve 2023 yılında 28 öğrenci mezun olmuştur.

Pamukkale Üniversitesi Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu

Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu’na 2023 yılında 54 öğrenci yerleşmiş olup öğrencilerin 37’si kız ve 17’si erkek öğrencidir. Yerleşen öğrencilerin 12’si aynı şehirden gelirken 42’si farklı şehirlerden gelmiştir. 2023 yılında Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıt yapan öğrencilerin %52’si liseden mezun, daha önce hiç üniversiteye yerleşmeyen öğrencilerdir.

2023 yılı itibari ile Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu Bankacılık Sigortacılık Programına kayıtlı 155 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin %59’u kız öğrenci ve %41’i erkek öğrencidir.

Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Programından 2022 yılında 11 öğrenci ve 2023 yılında 12 öğrenci mezun olmuştur.

Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu bilgilerine ulaşmak için tıklayınız…

Denizli İli Sektör Yetkililerinden Mesajları için tıklayınız...

Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu Başkanı Adnan Çelik

Sigorta Acentelerinin Türkiye’deki en büyük sivil toplum kuruluşu olan federasyonumuz 38 ilde faaliyet gösteren il dernekleriyle beraber, kuruluş tarihi olan 2004 yılından bu yana;

Sigorta Acenteliği mesleğinin GÜVENİLİR, İTİBARLI ve KAZANAN bir meslek olması yolunda çalışmalar yapmakta, Sigorta Acentelerinin karşısına çıkan tüm mesleki sorunlarda, Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinden gelerek organizasyon yapısında görev alan ekibiyle hızlı ve çevik bir şekilde aksiyon alarak, sorunun çözümü için gerekli olan kamuoyunu oluşturarak, ilgili yerlere girişimlerde bulunup sonrasında da
takibini yapmaktadır.

TÜSAF bünyesindeki derneklerimiz yapacak oldukları çalışma ve faaliyetlerde sadece dernek üyelerinin değil, ilde bulunan tüm sigorta acentelerinin görüş ve önerilerini dinler ve hepsinin sorunlarına sahip çıkar.

TÜSAF Derneklerimizin bulunduğu illerdeki toplam sigorta acentesi adedi Türkiye’de faaliyet gösteren toplam 17.000 sigorta acentesinin %85’ini kapsamaktadır.

TÜSAF’ın büyük bir güç olduğunu kimse görmezden gelemez.

Federasyonumuz yapılacak olan tüm çalışmalarda; Sektörümüzün tüm paydaşlarıyla masaya oturmak, konuşmak, istişare etmek, mesleğin gelişimi ve yaşanan tüm sektörel sorunlarımızın çözümü için, her kurumla iletişim ve bilgi paylaşımı yaparak, birlik halinde bir bütün olmak, ORTAK AKIL ile çözümler aranması için var gücümüzle çalışmak arzusundayız.

Sigorta Acentelerinin menfaatine 1 tuğla koymak isteyen her kurumun yanında yakınında, dirsek temasında ve TEK SES OLMAK için her türlü katkıyı vermek istiyoruz, her türlü birlikteliğe açığız, bütün çalışmalarımızı bunun üzerine kurgulayacağız.

Buradan Sivil Toplum Kuruluşlarına seslenmek istiyorum;

Bizler rakip değiliz, hepimiz aynı amaç için çabalar sarfetmekteyiz. Her birimiz ayrı tellerden çalarak bir yere varamayız. Hepimiz BİR OLURSAK, TEK SES OLURSAK amaçlarımıza ulaşabiliriz. Ben’likten sıyrılmalı BİZ’e geçmeli, hep beraber oturup her sorunu konuşup istişare edip tartışabilmeli, ORTAK AKIL ile hareket ederek mesleğimizi hak ettiği yere getirmek için çabalamalıyız.

Sigorta Şirketlerine de bir seslenişim olacak; Biz Sivil Toplum Kuruluşları sizlerle düşman değiliz. Bizim tek derdimiz Sigorta Acentesinin haksız rekabet uygulamalarına maruz kalmaması, Sigorta Acenteliği mesleğinin Güvenilir, itibarlı ve kazanan bir meslek haline gelmesidir. Sigorta Şirketleri ile Biz Sigorta Acenteleri ayrılmaz bir bütünün parçalarıyız.

Birbirimize ihtiyacımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim Sigorta Şirketlerinden beklentimiz;

Dağıtım kanallarınız arasında negatif uygulama yapılan taraf olmamak, sorunlarımızın çözümünde SAMİMİ YAKLAŞIM göstermenizdir.
Sigorta Acentesi Meslektaşlarım;

Sizlerden ricam öncelikle kendimizi geliştirelim.
Mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerine büyük önem verelim.

Sattığımız ürünün bütün inceliklerini ve detaylarını tam olarak öğrenelim ve bilelim.

Sadece lokomotif ürünler satmakla kalmayıp, diğer ürünlerden de portföyümüzde olması için çaba sarf edelim.

Lütfen illerinizde derneklere üye olun, çalışmalara katılın, fikir ve önerilerinizi bildirin.

Mesleğimizin itibarını zedeleyen, mevzuata aykırı işler yapanları derneğiniz kanalıyla federasyonumuza bildirin. Bizim gelen tüm görüş ve önerileri değerlendirdiğimizden, gelen tüm şikayetleri de ilgili yerlere götüreceğimizden ve takipçisi olacağımızdan hiç endişeniz olmasın.
Daha iyi bir Sigorta Acenteliği mesleği için sizlerle beraber hepimiz çalışacağız ve amacımıza ulaşacağız.

Saygılarımla,


Cem Bağçeli – Denizli Ticaret Odası 18. Sigortacılık Meslek Komitesi Üyesi

Sigorta kavramı ülkemizde son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve yaşamış olduğumuz doğal afetler neticesinde sigorta ve sigortacılığın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Tüm Dünya da yaşanan pandemi bizlere sağlığımızın ne kadar öneminin olduğunu, geçen sene yaşanmış olan deprem felaketi ise yaşam alanlarımızın varlığını ve her gün yolculuklarımız esnasında kullandığımız araçlarda maddi olarak kazandığımız varlıkların sigorta yaptırarak güvence altına almanın ne kadar önemli olduğunu anlamamızı acı tecrübelerle bizlere hatırlarmıştır.

Maalesef ülkemizde sigortanın önemi risk olduktan sonra aklımıza gelmekte ve bu konuda gerek devletin belli kurumları gerek eğitim kurumlarında da bu konunun önemini anlatan projeler geliştirmesi ve sigorta bilincinin arttırılması gerekir. Sadece ülkemizde bu konuda eğitim veren ilgili üniversitelerin sigorta/finans/Banka bölümlerinden gelen taleplerin yerine kamu ve özel sektör bu konuda iş birliği yaparak destek olunması sağlanmalıdır.

Seneler itibariyle tüm dünyada yaşanan iklim değişikliği ve doğal afetler dünyanın en büyük problemleri arasında yer almakta ve Denizli ili de birinci derece deprem bölgesinde yer almasına rağmen bu konuda şehir olarak da gerekli yol henüz kat edilememiştir. Sigorta konularına aracılık eden kişi ya da kurumların da gerek denetimi gerekse de mesleki tecrübe açısından daha kapsamlı çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konu aslında sektörün maalesef kanayan yarasıdır. Günümüzde bilinçli ya da bilinçsiz herkes bu sektörde faaliyet göstermektedir. Bu durumda da bilinçsiz ve sigorta konusunda yeterli deneyime ve bilgiye sahip olmayan kişilerinde sigorta yaptıracak olan kişi ya da kurumları yanlış yönlendirme yaparak ekonomik olarak zarara yol açabilmektedir.

Şehrimiz ve ilçeleri konuk itibariyle bazı bölgeler kırsal, bazı bölgeler akdeniz iklimi etkisi altındadır. Bu durum gerek tarımsal açıdan gerekse koruyabileceğimiz maddi varlıklarımızın yaşanan şartlar gereği riskleri ve sigorta teminatları ve şartları değişkenlik göstermektedir. Konum itibariyle Denizli ili Ege Bölgesi ile İç Anadolu ve Akdeniz bölgesini birbirine bağlamaktadır. Ayrıca ilimizde Tekstil sektöründe de faaliyet gösteren bir çok fabrikanın da şehrimizde hizmet vermesi neticesinde sigorta bilincini ne kadar tabana yayabilirsek yaşanabilecek olan mağduriyetleri önleyebileceğimizi düşünüyorum.


Asistans360 Genel Müdürü Birol Ceylan

Asistans360 Genel Müdürü Birol Ceylan’a göre, günümüzde asistans sektörü artık sigorta sektörünün ayrılmaz parçası olduğunu ve asistans hizmetleri, Sigorta şirketlerinin iş yükünü aldığı sektörün büyüme hızı en yüksek iş kollarından biri haline geldiğini ifade etmiştir.

Asistans360: Aracınızın arızalanması, çalınması veya kaza geçirmesi gibi beklenmeyen durumlarda, aracınızın yerinde onarılması veya aracınızın çekilmesi için bir çekici veya gezici servis aracı gönderiyor.

Asistans360 Yol Yardım Hizmetleri Ltd. Şti. yurdumuzun 81 il merkezi ve ilçesinde yaklaşık 6.500 hizmet sağlayıcısıyla (çekici &kurtarıcı) koordinasyonu sağlayıp , müşterilerin yolculuklarına güvenli bir şekilde devam edebilmeleri için 7/24 hizmet veriyor.

Hizmetlerden faydalanmak isteyen tüm araç sahipleri www.asistans360.com.tr den en yakın bayi satış kanalı ile iletişime geçerek araç sınıflarına göre hizmet paketlerine sahip olabildiğini ifade etmiştir.

Ayrıca müşterilerin çağrı merkezine 0850 309 67 82 den ulaşarak ücretsiz çekici/kurtarıcı talebinde bulunabildiğini, Olası bir durumda ambulans, polis, jandarma ile iletişime geçerek hasar ve can güvenliğini de takip ettiklerini ifade ederek Sektörün rehberi görevini üstlenen Sigorta gündemine teşekkürlerini sunmuştur.