Sigorta Acente Dernek Başkanları Kürsüde 3 – Ayhan Kılavuz

Sigorta İstihsalcileri İhtisas Derneği (SİİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kılavuz sektöre dair fikir ve düşüncelerini siz değerli okuyucularımız ile paylaştı.

Sigorta Acente Dernek Başkanları Kürsüde 3 – Ayhan Kılavuz

Yayınlanma Tarihi : 10 Mayıs 2022

SAİK NE ZAMAN NASIL KURULDU?

Kanun Numarası: 5684 Kabul Tarihi: 3/6/2007 Yayımlandığı R.Gazete: Resmi Gazete
Tarih: 14/6/2007 Sayı: 26552 Kanun çerçevesinde 2007 ilam 2008 de atama ile SAİK kurulmuştur.

TOBB’un altında bir “Meslek Grubu” olan Meslek Komitesi olarak İTA AMİRİMİZ TOBB’un altında atama ile kurulan SAİK yapılanması ACENTELERİN İRADESİ ile OLUŞAN BİR YAPI DEĞİLDİR.

Keza TOBB’un içinde bulunan 10 iş kolundan birisi olan Sigortacılık “Sigorta Acenteleri İcra Kurulu” görev ve yetki tanımlaması kanunda yapılmış 2008 de atama ile kurulmuştur.
Daha sonra seçim mekanizması ile 40 kişiden oluşan delegasyon Yönetimi belirlemiştir.

Ticaret Odalarında “Meslek Komiteleri” sonrası delege seçim 40 kişi yönetimi yani 7 kişi SEKTÖR MECLİSİ kurulur, buna ilave olarak TOBB 2 kişi atama yapar ve toplam 9 kişi yönetim kurulu olur. SAİK (İcra Kurulu) Sistemi bu şekildedir. . Esasen delege, yönetim (TOBB atama ile yönetime gelen 2 kişi hariç) Seçim sistemi güzel. (“Seçim sistemi” güzel dedim sadece Sistem değil maazallah yanlış anlaşılmasın.)

Bu sistemin içine sokulduğumuzda ASLINDA ikiz kulelerde bir süit HÜCREYE hapsedilmiş oluyoruz. Zira SAİK yetkilerine bakacak olursak sadece İLETMEK ve ACENTE ÜZERİNE YAPTIRILMLARDAN başka bir yetkisi yok. İçerisindeki İCRA kelimesi havada kalıyor.
SAİK yetkilerini önce bir il Derneğinin neler yapacağı ya da yapabileceği Tüm İl Dernekleri tüzüğünde yer alır. Bu tüzükleri ve SAİK yetki ve görevlerini okuduğunuzda temsil ve ilzam kısmı aynı şekilde olduğunu görebilirsiniz geriye kalan İCRA şu şekildedir.

BAKALIM “İCRA” KISMI YETKİLERİNDE NELER VAR

  • Sigorta acenteliği faaliyeti için gerekli asgarî fizikî şartları belirlemek.
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kuruluna sunulmak üzere yıllık rapor hazırlamak.
  • Sigortacılık mevzuatı uyarınca sigorta acenteliği yapabilmek için gerekli olan Levhaya kayıt işlemleri ile kayıttan silinme işlemlerini yürütmek.
  • Sigorta acenteleri hakkında sigortacılık faaliyetleri ile ilgili konularda disiplin cezası vermek.
  • Sigorta acentelerinde sözleşme düzenlemeye yetkili personelin niteliklerini belirlemek ve bunlara ilişkin sicil tutmak.
  • Müsteşarlıkça verilecek diğer görevleri yerine getirmek.

DERNEKLERDEN FARKLI YETKİ İŞTE SADECE YUKARIDA YAZILANLARDAN İBARETTİR

Sn. Başkan KORKUT kendileri beyanlarında YETKİ yetersizliklerini ifade ettiğine göre biz de kendisi ile aynı fikirde olduğumuzu şu tespitler ile yapabiliriz.

Peki bunlar nedir biz niye bu YETKİNİN esasen YETKİSİZLİK KADAR GÜDÜK olduğunu söylüyoruz. AÇALIM KONUYU;

Sigorta acenteliği faaliyeti için gerekli asgarî fizikî şartları belirlemek. Bakalım nasıl belirlenmekte mesela Otomotiv bayilerinin hepsi “Sigorta Acentesi” PLAZLARDA araç satarlar, Para kazanırlar, Finansmanı Yapar Finansmandan Para Kazanırlar, Araç Satar Para Kazanırlar, Araç tamir eder para kazanır, Yedek parçadan para kazanır. AMA biz ACENTELERİN FİZİKİ ŞARTLARI MÜHİM Hani TTK “Münhasır” İş tanımlamasındayız.

Başka ee dahası da var Misal Belediyesi, Bakanlık ve Müsteşarlıklar, Diyanet, Silahlı Kuvvetler, Market Zincirleri, TÜVler, daha bir sürü yapılar yaz yaz bitmez bilirsiniz.

Sadece Sigorta Poliçesinden Komisyon gelirimiz olur başka gelirimiz OLAMAZ. Bu FİZİK mevzu da arada kaynar NEYİN FİZİKİ ŞARTLARI diye o halde soralım Kâğıt Üzerindeki ve zaman zaman işi sadece ACENTE olanlara bir şekil şartından ibaret bir mevzu olarak kalıyor.

Mesela 24 saat içerisinde Sigorta Acentesi olmak isteyen herhangi bir sermayedar derhal Acenteliğini AÇAR mı? AÇAR. MESLEĞİMİZE GİRİŞ BU KADAR BASİT KOLAYDIR. Bunu DOĞRU bulmuyoruz. Madem Münhasır ve İHTİSAS gerekli mesleği İCRA edilecek nerde peki İCRA?

Bizler SAİK yapılanmasında Ticaret Odalarında “Meslek Komitesi” olarak TOBB’da ötesi bir Yetkimiz ACENTE ye Ceza kesmek dışında VAR mı? YOK Nasıl Ceza kesilir? TOBB, var olan 2 müfettiş 17. 000 Acente ve 6.000’e yakın Şubeyi mi denetler? Hayır. Ne yapar: Şikâyet edilecek ve şikâyet ispat edilecek. Nasıl ispat edilecek? Bu konuyu ayrıca açmak gerek ama tam bir IZDIRAP. Şu soruya bir yanıt versin SAİK 6.000 Şube hepsi Yasal mı? Ve Aynı Şehirde 5 Şube hadi dedin peki bu böyle mi bilmiyorlar mı? 81 ilde 1.764 Şubesi ile faaliyet gösteren Acente mi ya da BROKERLERİN ekran paylaşımları Şubeleşmesi konusunda Ne yapıyorsunuz ASIL soru bu. Mesela ACENTE olanlara dahi BROKER Ekran verir, bunu sosyal medyada reklam olarak sürekli sürekli yaparlar. BİZ GÖRÜYORUZ peki SİZ görmüyor musunuz?

Peki Acentelerden senede toplanan para için birisi 10 Milyon üstü diğeri 18 Milyon bir diğeri 20 Milyon der. Bu paranın kullanım HAKKI kime ait? TOBB’a. Kimler bu gelir gider işine bakar ACENTELER mi? SAİK’e seçilmiş Acenteler mi? TOBB’dan atananlar mı? Peki 10 yıldır toplanan ne kadar para var? VE bize yılda ne harcandı (Organize Fuar dahil olsun hadi oraya 1 Milyon TL Ödeme yapıldı, delege her şey dahil misafir edildi duyduk.)

Peki SAİK bağımsız mı? HAYIR. İta AMİRİ var mı? VAR. Biz haksız acente rekabeti derken TOBB’un sınır kapılarında rekabete kapalı Sigorta Acenteliğine ne diyelim. Bu durum haklarımıza menfaatlerimize uygun mu? Bu konuda SAİK ne düşünmektedir.

Bakanlıkların, Diyanetin, Belediyelerin, Kurumların Acentelikleri Denetlense ne olur? HİÇ. Neden, zira Acentelik açmak için SEGEM belgeli bir yönetici çalışan al tamamdır. Hani nerde MESLEK hani nerede yazılı olan Meslek Etiği? Daha meslek değiliz ana konumuz bu.

SAİK bizim için doğru bir yapılanma değildir. Orada kim görev alsa hiçbir şey değişmez. Değişse yaklaşık 20 yıldır hep aynı şeyi konuşmayız. SAİK ne yapar ne eder; İLETTİK der. Başka ne der Sn. TOBB Başkanından rica ettik bize ilgili Bakan ve Müsteşardan randevu verecekler, görüşmede tüm sorunlarımızı rapor halinde sunacağız der. Peki başka ne der? Bir kanun mevzuat çıkar ACENTELERİNE NE OLUYORUZ DER. SAİK ne der BİZDE bilmiyorduk yasa çıkınca haberimiz oldu. Mahkemeye vereceğiz. (Ki SAİK olarak mahkemeye verme hakkı usul yönünden YOKTUR.) Sıkışınca başka ne der? Acenteler hadi SES verin, arkamızda durun der. Başkaca, birlikte Huzur ayrılıkta Azap. Neresi bu birlik? SAİK başkanı yönetimi nere ise orası mı? Elbette değil TÜRKİYE SİGORTA ACENTELERİ MESLEK ODASI VE ÇATIMIZ BİRLİK işte bizim BİRLİK DİRLİK ve DİRİLİK içinde olacağımız adres budur.

Doğru cümle Birlikte; BİRLİK DİRLİK DİRİLİK ve GÜÇ var orası neresi “Bağımsız Meslek Odalarımız ve Çatı kuruluşumuz TÜRKİYE SİGORTA ACENTELERİ BİRLİĞİ.

Bir il derneği sponsor olmadan iftar yemeği dahi yapamaz, sofraya nimeti tedarikçilerimiz sağlar. Bowling turnuvası yapar yine aynı sponsor yahu başkasının parası ile İftar yapan, başkasının parası ile bowling oynar haldeyiz ötesi var mı? Bu daha ne kadar devam etsin. Paramız var ama kontrolü BİZDE DEĞİL!

Acentelik sözleşmeleri Esaret sözleşmesi böyle devam etmemeli. Yabancı sermayeli şirketlerin Avrupa’da acenteleri bu sözleşme ile mi çalışır? Hayır hani kim düzeltecek SAİK mi?

Üretim Hasar Zorunlu Trafik şirket kesilmesin diye 40 dereden su getirir ama Zorunlu Acente ne yapsın peki? Şubeler de Aynı şirket poliçesini sattırır. Nedir bu kim çözecek?

Haksız yere Azilname ile Acenteliği alır şirket, kim Çözer SAİK mi? Yetkisi YOK.

Acente ÖZLÜK hakları sorun kim çözer SAİK mi? Neden bugüne kadar ÇÖZMEZ? Yetkisi YOK.

Komisyon ve Genel Gider Sorunlarımız had safhada. Şirketlerde de öyledir, tamam ama Çok kazandıklarında KAR’a ortak değiliz de Durumlarımız FENA şimdi bir destek verin. Kim hakkımızı, Şirketler ve Devlet nezdinde Savunacak SAİK mi? Yetkisi YOK.

Meslek Odamız olduğunda YARI KAMU Özelliği kazanmış olacağız. TOBB’a giden paramız bizde kalacak. Yarı Kamu hakkımız ile TSB’de, SEDDK‘da bizi yok görmez de sayamaz da. Sektörde sorun var ise Şirketler, dağıtım kanalları, devletimiz bir araya gelir çözeriz. İçinde olmadığımız hiçbir çözüm BİZİM ÇÖZÜMÜMÜZ OLAMAZ.

Yarın Brokerler BİRLİK olacak karar aldılar. Neden BİRLİK OLMAK İSTİYORLAR (YARI KAMU HAKKINI İSTEDİKLERİ İÇİN) ve olduklarında da biz karşılarında bu SAİK yapılanması ile mi duracağız? Emin olun böyle olsun ÇOK İSTERLER …Hadi su taşıyalım değirmene kimin değirmenine? Mezarımızı kendimiz kazalım Mezar taşımızı onlar mı diksin?

Şu gün 15 sene öncesi Genel Üretimde Pazar Payımız %70’lerden şimdi %48’e düştü. Bunun hesabı kime sorulmalı? Tek tek acentelere mi? Yoksa İl Derneklerine mi? Yoksa BİZ diyen SAİK mi? Cevap net değil mi?

Ve halen SAİK ve yetkileri bize kâfidir, YETERLİDİR diyenler hadi buyurunuz el kaldırın ama o el benim elim olmayacak. Benim gibi sektörümüzde 450 Acente DIŞINDA kalan TÜM Acente meslektaşlarım el kaldırmaz ama elimiz yapışacak yaka bulacaktır.

Buradan Vicdanı olan hakikati gören tüm meslektaşlarıma sesleniyorum. Bağımsız Meslek Odalarımız, Şehirlerimizde ve Bölgelerimizde kurularak Türkiye Sigorta Acenteleri Birliğini kuracaklar. Birliğimizi kurma konusunda taraf olmayan hiçbir kişiye, yapıya, komiteye, dernek, delege vb. seçimlerinde aday olacak tüm meslektaşlarımıza kişilere sorumuz şu; MESLEK ODAMIZ VE BİRLİK KURULUŞUNA KARŞI MISIN? KURULMASI TARAFINDA MISIN? Karşı ise bu kişilere zinhar oy vermeyin. Cennete çıkıyor diye döşedikleri dikenli ve taşlı yollarda üstüne basılarak cehenneme bizi götürmelerine izin vermeyin müsaade etmeyin.

İRADELERİMİZİ omuzlarına YÜK olarak görenlere, İradelerimizi geleceğimiz uğruna taşıyacak ateşten gömleği giyecek olan Gönül rızası olan hesap verecek Vicdanı olan, MESLEK İTİBARIMIZI GELECEĞİMİZİ İPOTEK VERMEYECEK olan MESLEKTAŞLARIMIZA MESLEK ODAMIZ ve BİRLİĞİMİZİN KURULUŞUNA ÇALIŞACAK Meslektaşlarımıza verelim.

Meslektaşlarıma sesleniyorum; Geleceğimiz bizim elimizde. Şimdi değilse ne zaman. Bağımsız Meslek Odamız ve Birlik oluşumunda görev alın, destek verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.