Hayat Dışı Sigortacılığımızın Teknik Karda Son On Yılı

İl Bazlı Sigortacılık Analizi yazı serimizde açılış yazısını yazan Türk Reasürans Yönetim Kurulu Başkanı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, 2013 yılından itibaren motorlu taşıt sigortalarının teknik karlılıklarını analiz etti. Ahmet Genç’e desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Hayat Dışı Sigortacılığımızın Teknik Karda Son On Yılı

Yayınlanma Tarihi : 15 Eylül 2023

Bu yazımda TSB verilerine dayanarak son on yılda hayat dışı sigorta sektörümüzün konsolide teknik karlılığı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. TSB web sayfasında sağladıkları verilerle bu çalışmayı mümkün hale getiren tüm TSB çalışanlarına emekleri için teşekkür ediyorum. Araştırmacılar için güzel bir kaynaktır.

Bu yazımda, tüm hayat dışı sigorta şirketlerinin toplam teknik karlılıklarını 2013 yılından itibaren verdikten sonra, en çok tartışma konusu olan motorlu taşıt sigortaları ile ilgili konsolide teknik karlılık rakamlarını vereceğim. Bu çerçevede; zorunlu trafik sigortası, kasko, ihtiyari mali sorumluluk, otobüs zorunlu koltuk ferdi kaza, yeşil kart sigortalarının teknik karlılıklarını ayrı ayrı vereceğim.

Kuşkusuz şirket bazında yapılacak analizlerde sektörün toplamda kar ettiği bazı branşlarda münferit olarak bazı şirketler zarar edebilir ya da tam tersi olabilir.

İlk olarak hayat dışı tüm branşların konsolide teknik karlılığını veriyorum. 2023 yılı için veriler yılın ilk altı ayına aittir.

Görüleceği üzere 2015 yılı hariç son on yılda devamlı olarak teknik kar mevcuttur.  2023 yılının ilk altı ayında 2022’nin tamamında elde edilen teknik karın neredeyse 4 katı elde edilmiş görünüyor. Diğer taraftan hayat dışı sigorta sektörümüzün 2023 yılının ilk yarısında çok düşük miktarda mali kar elde ettiği ve sonuçta yaklaşık olarak teknik kar kadar net dönem karı elde ettiği görülüyor.

  • 2023 ilk altı ay teknik kar                   23,3 milyar TL
  • 2023 yılı ilk altı ay net mali kar           3,3 milyar TL
  • 2023 yılı ilk altı ay brüt dönem karı 26,6 milyar TL
  • 2023 yılı ilk altı ay vergi ve diğer yük. -3,5 milyar TL
  • 2023 yılı ilk altı ay net dönem karı 23,1 milyar TL

Zorunlu trafik sigortasındaki duruma bir göz atalım. Zorunlu trafik sigortasının 2013 yılından bugüne teknik karlılığı aşağıda verilmektedir.

Görüldüğü üzere, zorunlu trafik sigortasında 2016 ve 2020 yılları hariç, tüm yıllarda teknik zarar söz konusu. 2016 primlerin ciddi biçimde yükseliş gösterdiği yıl olarak, 2020 ise pandemi yılı olarak bilinmektedir. 2023 yılının ilk yarısında teknik zararın 2022 yılına nazaran bir miktar düşüş eğilimine girdiği görülüyor.

Kaskodaki gelişim ise şu şekildedir.

Kaskoda tüm yıllarda teknik kar görünüyor. Özellikle 2023 yılının ilk yarısında elde edilen yüksek teknik karlılığın trafik sigortasındaki teknik zararı fazlasıyla kompanse ettiği görülüyor.

Şimdi de ihtiyari mali sorumluluk sigortasına bakalım.

Bu branşta da yıllar boyunca hep teknik kar elde edildiği görülüyor. 2019 ve 2021’de teknik karda aşağıya gidiş görülmüş ama 2023 yılının ilk yarısında durumun toparlandığı anlaşılıyor.

Otobüs zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasında durum şu şekildedir.

Çok küçük bir branştan bahsediyoruz. Sektörün büyüklüğüne göre cüzi tutarlarda teknik kar üretmiş. 2023 yılının ilk yarısında da cüzi miktarda teknik zarar görünüyor.

Uluslararası motorlu araçlar yeşil kart sigortasında ise durum şu şekildedir.

Sistem Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafından havuz usulü ile yönetilmektedir (Riskli Sigortalar Havuzu ayrıdır. Onunla karıştırmayalım). Yeşil kart sistemine üye ülkelere karayoluyla seyahat eden araç sahipleri için uluslararası teminat sağlar. Sistemin 2018 yılından buyana teknik zarar ettiği görülüyor.

Sonuç olarak ülkemiz hayat dışı sigorta sektörünün son on yılda özellikle trafik sigortasında karşı karşıya kaldığı teknik zararları genellikle diğer motorlu taşıt sigortalarından (özellikle kaskodan) elde ettiği teknik karlarla kompanse edebildiği anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan 2023 yılının ikinci yarısında; değişen para politikası çerçevesinde mali karlarda bir miktar yukarıya doğru kıpırdanma, teknik karlarda da rekabet ve tüketicinin alım gücü çerçevesinde bir miktar aşağıya doğru yönelme söz konusu olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir