Başkanlar Kürsüde 6 – İhsan Yiğit

2022 yılını sigorta sektörü özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce 2022 yılı sigorta sektöründen neler götürmüş ve neleri sektöre kazandırmıştır? 2023 yılına sektörel olarak umutla bakıyor musunuz? sorusunu sorduğumuz Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Yiğit fikir ve düşüncelerini siz değerli okuyucularımız ile paylaştı.

Başkanlar Kürsüde 6 – İhsan Yiğit

Yayınlanma Tarihi : 1 Şubat 2023

2022 yılını sigorta sektörü özelinde nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce 2022 yılı sigorta sektöründen neler götürmüş ve neleri sektöre kazandırmıştır? 2023 yılına sektörel olarak umutla bakıyor musunuz?

Pandemi ile Rusya – Ukrayna savaşının sebep olduğu problemlere rağmen ilk çeyrek verilerinde %76 büyüme kaydeden bir sektör olan sigorta sektörü farklı branşlardaki büyüme oranı %80 – %90 seviyelerine çıktı.

Büyümede bir sorun yok ancak karlılık konusunda bu yıl bilanço yönetimi biraz daha zor olacağını ön gördük. Sektörler arası baktığımız zaman, sanayi dışında büyüme açısından sigorta sektörünün yine reel olarak büyümeye devam edeceği bunun yanında Küresel salgınlar büyük çaplı siber saldırılar ve iklim değişikliğinin neden olduğu mega doğal afetler gibi “yeni riskler” Sigortacılık kadar eski bir sektör için, geçtiğimiz üç ile beş yılda tanık olduğumuz dramatik değişiklikler, sektörün hala nasıl ele alınacağını hesapladığı değişikliklerdir. 2022’de sigorta şirketleri, müşterilerinin istediği ve ihtiyaç duyduğu ürünleri sunmanın yollarını bulurken, talepler ortaya çıktığında orada olacak kadar kârlı ve çözücü olmaya devam ettiler. Bu “yeni risklerin” etkileri, sektörün bir süredir boğuştuğu bir konu ve bu durum 2023’te değişmeyecek gibi gözüküyor.

Dünya genelinde ülke ekonomilerinin enflasyon ile mücadele ettiği 2022 yılında kuşkusuz pek çok sektör derinden etkilendi. Bunlardan birisi de maalesef sektörümüz. Artan fiyatlar, eskisi gibi kalmayan rekabet ortamları ile en büyük korkularımızdan birisi maalesef gözlemlenmeyen ve burada değinilmeyen konulardan birisi yangın branşındaki daralma. Sektör ortaklarından bir şirket bütün risklerle ilgili güzel değerlendirip güzel yaklaşımlarla giderken bir anda yaşanan hadiseler (Sel hasaları deprem hasarları kar ağırlığı hasarları ile) doğal afet hasarları bir nevi bunun yanında yaşanan üzücü ve elim yangın hadiseleri maalesef ki sektörün bakış açısında ciddi bir daralmaya gitti: bu da acente arkadaşlarımızı bayağı bir zorlamakta. Reasürör faktörü çok çok çok önem arz eden bir hale geldi maalesef ki yangın poliçesindeki Reasürör kaynaklı ciddi bir daralma var bugün ve daha da artacağını bu konusunda da zor durumda kalacağımızı ön görüyoruz. Umarım milli Reasürör burdan sesimizi duyar da bir nebzede olsa yeni ortaklar veya yüksek oranlarla piyasadaki alınmayan riskler işletmeler hususunda destek verir.

İhsan Yiğit
Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir